Zmiana federacji w FIDE

Moderator: kolokwium

Zmiana federacji w FIDE

Postprzez vilano » 31 sie 2020, 22:30

Witam,
Wróciliśmy do kraju po kilkunastu latach. Córka (14 lat) grała w szachy w federacji USA. Chcemy kontynuować grę w szachy w Polsce. Czy jest możliwość gry w turniejach nie zmieniając federacji a być członkiem PZSzach i grac na polskich turniejach.
Z tego co wyczytałem zmiana federacji to koszt 250 Euro plus masę papierologi. rozumiem ze zmiany federacji czołowych zawodników , wymagają regulacji, czy w przypadku dzieci również. ????
vilano

Podziękował : 3 razy
Otrzymał podziękowań: 14 razy
Ranking: 0

Re: Zmiana federacji w FIDE

Postprzez brelo » 01 wrz 2020, 00:14

Grać w turniejach to chyba można od tak, ale sprawa się rozchodzi pewnie o MP i tego typu zawody...

4.1. Prawo gry posiadają obywatele polscy (oraz zamieszkujący w Polsce obywatele państw
UE, posiadający zameldowanie na pobyt stały lub czasowy), spełniający kryterium wieku
(do 12 i 14 lat), członkowie klubów posiadających licencję oraz uregulowane opłaty na
rzecz PZSzach. Obowiązuje stan z Centralnego Rejestru PZSzach na moment weryfikacji
listy startowej.

Z tego by wynikało, że aby zagrać w MP federacji zmieniać nie trzeba..
primum NonNocere and do not fall to the CheapTricks
brelo

Podziękował : 21 razy
Otrzymał podziękowań: 560 razy
Ranking: 2000
kurnik.pl: lokog
FICS: Breloczek

Postprzez adse » 01 wrz 2020, 11:02

Kilka lat temu, jeśli się nie mylę, grały dzieci z federacji słowackiej (z podwójnym obywatelstwem).
adse

Podziękował : 75 razy
Otrzymał podziękowań: 531 razy

Postprzez kolokwium » 02 wrz 2020, 15:51

http://pliki.pzszach.pl/docs/regulaminy ... n_impk.pdf
REGULAMIN INDYWIDUALNYCH MISTRZOSTW POLSKIKOBIET
4.1.Prawo udziału w zawodach przysługuje 10 zawodniczkom polskim (obywatelstwo polskie lub POL na liście rankingowej FIDE), posiadającym aktualną licencję zawodniczą PZSzach.
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
Piszę poprawnie po polsku.
kolokwium
Moderator

Podziękował : 2321 razy
Otrzymał podziękowań: 2477 razy
kurnik.pl: tpp
FICS: tepepe

Postprzez rutra » 04 wrz 2020, 02:45

vilano napisał(a):Witam,
Wróciliśmy do kraju po kilkunastu latach. Córka (14 lat) grała w szachy w federacji USA. Chcemy kontynuować grę w szachy w Polsce. Czy jest możliwość gry w turniejach nie zmieniając federacji a być członkiem PZSzach i grac na polskich turniejach.
Z tego co wyczytałem zmiana federacji to koszt 250 Euro plus masę papierologi. rozumiem ze zmiany federacji czołowych zawodników , wymagają regulacji, czy w przypadku dzieci również. ????

Można grać w turniejach. Kilka przykładów:

-IM Mietek Bakalarz ma federację Luksemburga. Grając w turniejach na tytuły międzynarodowe liczy się to jako inna federacja (niż Polska).
-IM Viktor Gazik ze Słowacji posiada podwójne obywatelstwo i grał w mistrzostwach Polski juniorów pod flagą Słowacji.
-Grałem raz z zawodnikiem z Ukrainy, który miał federacje węgierską. Rozmawiałem po partii z zawodnikiem i z Węgrami miał tyle do czynienia, że swój pierwszy turniej zgłoszony do FIDE zagrał na Węgrzech, sędzia zgłosił go jako Węgier i tak zostało.
-Kiedyś na Cracovii zagrał zawodnik, który miał podwójne obywatelstwo. Został zgłoszony do FIDE jako Polak (tak jak podał, natomiast wcześniej był zgłoszony jako reprezentant Ukrainy czego organizatorom nie powiedział). FIDE bez papierologii połączyło oba profile i zmieniona została federacja z ukraińskiej na polską, zostało imię i nazwisko z transkrypcją na język polski, zawodnik zgłasza się do turniejów pod polskim nazwiskiem (przez "ó") ale organizatorzy wiedzą o kogo chodzi.

Pewny nie jestem ale bez opłaty i papierologii raczej się nie obejdzie. Można spróbować pisać do PZSzach/FIDE, można zostawić federacje USA lub zapłacić.
rutra

Podziękował : 1699 razy
Otrzymał podziękowań: 2180 razy
Ranking: 1584

Postprzez kolokwium » 07 wrz 2020, 18:38

vilano napisał(a):Z tego co wyczytałem zmiana federacji to koszt 250 Euro plus masę papierologi. rozumiem ze zmiany federacji czołowych zawodników , wymagają regulacji, czy w przypadku dzieci również. ????
Przynależność do którejś z federacji to nie buty, że codziennie można zmieniać.
W każdej federaci są dla członków tak obostrzenia, jak i przywileje. Najwięcej spraw zahaczających jest wiązanych z dziećmi. Dla zwykłego gracza federacja nie ma aż takiego znaczenia, dla zawodnika grającego w cyklu MP już tak. Im wyższe miejsce (jak i poziom rozgrywek), im większe szanse na profity (dotacje, akademia) tym ważniejsze jest spojrzenie sponsora, a on może zwracać uwagę na federację (np. MSiT).
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
Piszę poprawnie po polsku.
kolokwium
Moderator

Podziękował : 2321 razy
Otrzymał podziękowań: 2477 razy
kurnik.pl: tpp
FICS: tepepe

Powrót do Zasady, regulaminy, przepisy