Strona 1 z 1

Szach maszynie

PostNapisane: 30 lis 2013, 07:00
przez Rafcik
Komputery odmieniły szachy
Szach maszynie

Wbrew obawom komputery nie zabiły szachów. Ale całkowicie je odmieniły.

Czytaj na:
http://www.polityka.pl/spoleczenstwo/ar ... zachy.read

Wykop:
http://www.wykop.pl/ramka/1756230/kompu ... ly-szachy/

Re: Szach maszynie

PostNapisane: 30 lis 2013, 23:47
przez gm2701
Szachów nie da się sprowadzić do matematyki. To również gra nerwów, a na końcu najlepszy jest ten, który przy zachowaniu własnego pomysłu na grę przejrzy taktykę rywala i zdeprymuje go – zauważa Mateusz Bartel.

Język, powiada Mateusz Bartel, zmienił się jak w życiu: stał się bardziej skrótowy, techniczny – pozycji na szachownicy już się nie opisuje, ale wyraża liczbowo, co wtajemniczonym w nomenklaturę szybko daje wyobrażenie o układzie figur.

Komputer nie wytłumaczy swoich ruchów ani strategii. A żeby zostać dobrym szachistą, trzeba dostrzec sens podejmowanych decyzji. Jeden z arcymistrzów, światowa sława, wyznał mi zresztą kiedyś, że bez problemu potrafi odtworzyć w pamięci zagrania sprzed lat, których uczył się z książek i rozkładał na czynniki pierwsze z pomocą trenera. A nie pamięta tych, które tydzień temu podsunął mu pod nos program komputerowy – dodaje Mateusz Bartel.

Zdarza się, że gotowce, podsuwane przez krzemową inteligencję, rozleniwiają szachistów i zwalniają od krytycznej analizy własnych posunięć. Bartel mówi, że często widuje na turniejach młodych zawodników, którzy grają jak automaty – całe sekwencje ruchów z początkowej fazy partii mają wbite do głów, poruszają się po szachownicy w tempie błyskawicy, po czym, gdy obrót spraw ich zaskakuje, tracą rezon i ślęczą nad figurami bez pomysłu na sensowny ciąg dalszy.

Cenię sobie tą szczerość i otwartość u Mateusza Bartla. Konkretnie i rzeczowo.

Re: Szach maszynie

PostNapisane: 29 mar 2019, 09:45
przez BAROL
Wczoraj przeczytane w książce Deepaka Chopry - Życie bez ograniczeń:

Przestrzeń mentalna jest tak niewyobrażalna, że z powodzeniem można by ją uznać za magiczną w stu procentach. Komputery można tak zaprogramować, by grały w szachy na poziome arcymistrza, ale w odróżnieniu od arcymistrzów komputery się nie męczą, nie mają nagłych olśnień, nie wściekają się, nie cieszą się, gdy wygrywają, ani nie dąsają się, gdy przegrywają. Pewien arcymistrz wpadał w złość i odmawiał gry w turnieju, jeśli obok stolika nie postawiono mu lodów z ananasem. Coś takiego byłoby nie do pomyślenia w wypadku komputerowo stymulowanej inteligencji, natomiast jest aż nazbyt ludzkie. Oto, co znaczy posiadanie umysłu. Choćby komputer został największym szachistą w historii, i tak uciechę z tego mogą mieć tylko ludzie.

[Deepak Chopra - amerykański pisarz, lekarz i ezoteryk]