Klasyfikacyjno-rankingowy absurd cenowy

Moderator: ŁowcaAndroidów

Re: Klasyfikacyjno-rankingowy absurd cenowy

Postprzez AuroraBorealis » 13 lut 2018, 14:08

Próba kolejnego okradania szachistów - tym razem tych bez przynależności klubowej - wkur@@@#$ mnie ostro i postanowiłem w tej sprwie napisać do rzecznika praw obywatelskich. Myślę również o stworzeniu petycji. Jeśli ktoś jest zainteresowany ruszeniem tej sprawy proszę o kontakt tutaj. Nie dajmy się okradać!
AuroraBorealis

Podziękował : 139 razy
Otrzymał podziękowań: 332 razy
Ranking: 2120

Postprzez kolokwium » 13 lut 2018, 14:59

Owa "składka indywidualna" nie ma podstaw prawnych (w KOF można wszystko zapisać, nawet składkę od prezydentów, burmistrzów, wójtów czy sołtysów). Ciekawi mnie jak Zarząd będzie chciał ją pobierać i egzekwować.
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
ObrazekPiszę poprawnie po polsku.
kolokwium
Moderator

Podziękował : 2006 razy
Otrzymał podziękowań: 2151 razy
Ranking: 0
kurnik.pl: tpp
FICS: tepepe

Postprzez hajdzik » 13 lut 2018, 15:09

proste
nie opłacisz składki, twój ranking nie będzie liczony, nie dostaniesz zdobytej kategorii, pkt do FIDE nie będą liczone
http://pionkiradzionkow.szachorum.pl/
hajdzik

Podziękował : 244 razy
Otrzymał podziękowań: 418 razy
Ranking: 1600
kurnik.pl: lg1702
FICS: hajdzik

Postprzez ooooo » 13 lut 2018, 17:50

kolokwium napisał(a):Owa "składka indywidualna" nie ma podstaw prawnych (w KOF można wszystko zapisać, nawet składkę od prezydentów, burmistrzów, wójtów czy sołtysów). Ciekawi mnie jak Zarząd będzie chciał ją pobierać i egzekwować.

Ta składka była przecież w KOF od wielu lat. W ostatnich latach wynosiła 50 PLN
Czy wiadomo Wam coś, aby była przez kogokolwiek opłacana?
ooooo

Podziękował : 10 razy
Otrzymał podziękowań: 152 razy
Ranking: 1800

Postprzez kolokwium » 13 lut 2018, 18:04

Była w KOF od lat. Ale teraz chcą ją egzekwować nie dopuszczając do turniejów.
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
kolokwium
Moderator

Postprzez ooooo » 13 lut 2018, 18:46

Nie wiem co chcą.
Na razie napisali tylko, że "powinna być weryfikowana podczas rejestracji zawodnika do turnieju", a jakie będą ewentualne następstwa jeśli taka weryfikacja zakończy się negatywnie to możemy się tylko domyślać.

Kogo w ogóle ta opłata dotyczy? Jeśli jest "członkowska" to wskazywałoby na to, że dotyczy członków PZSzach. Według statutu Związku członkami są kluby i inne osoby prawne. Osoby fizyczne mogą jedynie otrzymać godność człona honorowego.
Dlatego pytałem czy do tej pory była przez kogoś opłacana.

A żeby było śmieszniej, to skarbnik, który podpisał się pod Komunikatem Organizacyjno-Finansowym zrezygnował ze swojej funkcji...
ooooo

Otrzymał podziękowań: 152 razy
Ranking: 1800

Postprzez kolokwium » 13 lut 2018, 19:40

ooooo napisał(a):Jeśli jest "członkowska" to wskazywałoby na to, że dotyczy członków PZSzach. Według statutu Związku członkami są kluby i inne osoby prawne. Osoby fizyczne mogą jedynie otrzymać godność człona honorowego.
Dlatego pytałem czy do tej pory była przez kogoś opłacana.
Dlatego właśnie czekam na pierwsze próby egzekwowania owej "składki" i nazwałem ją "dziką".

PS
Na fb napisałem:
PZSzach chce haracz od bezklubowców (chociaż nie ma takich uprawnień).
kolokwium
Moderator

Postprzez FundacjaRubinstein » 13 lut 2018, 20:45

Temat generalnie szalenie ciekawy. Polski Związek Szachowy nie prowadzi działalności gospodarczej a pobiera opłaty - za co? Gracze jako osoby fizyczne nie są członkami PZszach więc nie wiąże ich właściwie żadna więź prawna. Więc wygląda na to że PZszach pobiera opłaty za jakąś usługę - ale jaką? trzymanie danych zawodnika w bazie?
Jeżeli PzSzach nie prowadzi działalności to powinno być to chyba rozumiane jako tzw. odpłatna działalność pożytku publicznego - ale czy to mieści się w tej definicji - nie mam pojęcia. Co ciekawe - w rubryce "odpłatna działalność pożytku" Polski Związek nie ma nic. Więc jaka jest podstawa? Także nie wiem.

Od dawna wiadomo że ogólną cechą dużej części Centralnych Związków Sportowych jest, mówiąc kolokwialnie, brak przejrzystości. Cierpią na tym Wojewódzkie Związki (które nie są chyba winne tej sytuacji) i zwykli ludzie którzy chcieliby brać aktywny udział w życiu szachowym.
W każdym razie - ja płacić takiej daniny nie zamierzam, chyba że dostanę wyraźną podstawę prawną.
Fundacja im. Akiby Rubinsteina to organizacja której celem jest promocja szachów w Polsce. Wspólnie walczymy o dobry klimat dla szachów! Akibarubinstein.pl //www.facebook.com/FundacjaRubinstein/
FundacjaRubinstein

Podziękował : 2 razy
Otrzymał podziękowań: 18 razy
Ranking: 1000
kurnik.pl: wojdziechldz

Postprzez hajdzik » 14 lut 2018, 07:45

Ogólne rozgoryczenie szachistów jest już mocno widoczne.
Jest ono tym bardziej większe, że Związek tylko dokłada opłat i je podwyższa, nie dając nic w zamian.

A dla mnie sprawa wygląda dość ciekawie. Może przykładem będzie MOSiR - bo one ostatnio też chętnie organizują turnieje szachowe.
MOSiR i organizacja turnieju.
1. MOSiR udostępnia salę gry
2. MOSiR - udostępnia program komputerowy chessarbiter
3. MOSiR - zatrudnia sędziego
4. MOSiR - opłaca składkę klasyfikacyjno rankingową do PZSZach - 10zł od zawodnika
5. Zawodnicy wpłacają kwotę wpisowego - w której zawiera się składka klasyfikacyjno rankingowa (Składka klasyfikacyjno-rankingowa + kwota dla MOSiRu - nagrody, puchary, poczęstunek, opłaty woda/prąd oraz dla pracowników)-

6. PZSZach - nie robiąc kompletnie nic - dostaje spore kwoty od zawodników oraz organizatorów.
Interes życia

jeśli ktoś to widzi inaczej - niech się podzieli swoją tajemną wiedzą
hajdzik

Postprzez FundacjaRubinstein » 14 lut 2018, 12:54

To kolejne ciekawe pytanie - Czym zajmuje się Polski Związek Szachowy?
- intuicyjnie wydaje się że "ma pieczę" nad kadrowiczami Polskiej reprezentacji - zapewne (przynajmniej mam taką nadzieję) opłacają koszty związane z startem naszej kadry na międzynarodowe turnieje. Jako zaakceptowany polski związek sportowy są członkiem FIDE i, jak się wydaje, jako jedyna organizacja ma głos w międzynarodowej organizacji. Cóż, oprócz tego utrzymują serwery i cały centralny rejestr szachowy. Sam zastanawiałem się już częściej o ile potrzebne są związki sportowe. Są sporty gdzie związek sportowy zajmuje się wyłącznie sprawami kadrowymi + mistrzostwami kraju, natomiast nie jest tak inwazyjny kosztowo ja PZSzach. Istnieją związki które pobierają 10 % wpisowego - i nic więcej - tutaj niestety jest trochę inaczej...

Oprócz Związku Szachowego, winę za ten stan rzeczy ponoszą również, nie ukrywajmy, sami szachiści. Nie ma chyba drugiego takiego sportu gdzie duża część graczy jest w pewien sposób "zafiksowana" na punkcie kategorii, norm i punktów. Sam miałem okazję poznać zawodowców i pół-zawodowców z bardzo różnych dziedzin sportowych - i nikt z nich nie dba o punktacje klasyfikacyjne (a są one chyba w większości sportów) tak jak szachiści właśnie. Nie jest to oczywiście nic złego ale FIDE, PZSzach w pewien sposób "żeruje" na tym myśleniu.
Fundacja im. Akiby Rubinsteina to organizacja której celem jest promocja szachów w Polsce. Wspólnie walczymy o dobry klimat dla szachów! Akibarubinstein.pl //www.facebook.com/FundacjaRubinstein/
FundacjaRubinstein

Postprzez hajdzik » 14 lut 2018, 13:47

Pisałeś o pieczy itd.
Natomiast kadry narodowe w innych sportach mają sponsora, który opłaca wyjazdy, treningi itd - o czym wiemy po logach na koszulkach, reklamach itd
A czy kadra polska ma jakiegokolwiek sponsora?
O tegoż właśnie sponsora powinny zabiegać osoby w związku PZSZach - to powinna być ich praca.

Ale też taka moja mała uwaga - a w zasadzie spostrzeżenie.
Związek PZSZAch - coraz mocniej dobija finansowo szachistów
Niestety, ten sam syndrom zauważam u organizatorów turniejów szachowych - podnoszących sukcesywnie opłaty wpisowego.
Wiedzą, że można na tym zarobić i tym samym - kwoty wzrastają. - wiem, wiem - ten temat to zupełnie inna historia...
hajdzik

Postprzez AuroraBorealis » 14 lut 2018, 21:25

PZSZACH działał tak od zawsze - potrafił brać kasę nic nie dając w zamian. Na co ta kasa szła, nikt do końca nie wiedział. Pewnie na etaty dla braci/żon arcymistrzów zatrudnionych w biurze. Etaty zbędne i kosztowne. Zamiast zdzierać z małych klubików i amatorów powinni zacząć oszczędzać i nie marnotrawić forsy. Szachy w Polsce są na dnie - klubów jest coraz mniej, medali z międzynarodowych imprez juniorskich coraz mniej. Juniorzy grają tak słabo, że w grupie U18np nie widać ani jednego następcy nie tylko Wojtaszka i Dudy, ale choćby Gajewskiego czy Bartela! W przeciągu ostatnich 2 dekad zarżnięto nawet szachy juniorskie. Płacimy więcej i więcej i efektów nie widać.NA CO DO JASNEJ CIASNEJ IDZIE WIĘC TA KASA?
AuroraBorealis

Podziękował : 139 razy
Otrzymał podziękowań: 332 razy
Ranking: 2120

Postprzez FundacjaRubinstein » 15 lut 2018, 07:07

hajdzik napisał(a):Pisałeś o pieczy itd.
Natomiast kadry narodowe w innych sportach mają sponsora, który opłaca wyjazdy, treningi itd - o czym wiemy po logach na koszulkach, reklamach itd
A czy kadra polska ma jakiegokolwiek sponsora?

W sumie chyba Lotto jest "partnerem strategicznym?" W takim razie problem finansowania kadry odpada przynajmniej w części :) W sumie jak będę miał nieco więcej czasu to muszę zapoznać się szczegółowo z pracami PZszachu, sprawozdaniami finansowymi itd. - może być to interesująca lektura. Cóż, może warto zrobić coś w stylu raportu z działalności PZSzachu w Polsce?
FundacjaRubinstein

Postprzez hajdzik » 15 lut 2018, 07:25

na pewno była by to interesująca lektura :)
myślę, że biłaby rekordy popularności na naszym forum :P
hajdzik

Postprzez ooooo » 15 lut 2018, 09:35

ooooo