Szachowa mapa Polski - nowy projekt

Moderator: ŁowcaAndroidów

Re: Finanse klubów i PZSzach

Postprzez ŁowcaAndroidów » 13 sie 2012, 15:25

Rafcik non - profit to można na kurniku kolegów szachistów debiutów uczyć :)
"Jednym z najważniejszych elementów współczesnej strategii jest ograniczenie działania jednej z lekkich figur przeciwnika" A.K.
ŁowcaAndroidów
Moderator

Podziękował : 307 razy
Otrzymał podziękowań: 559 razy
Ranking: 2286
FICS: MlodyBog

Postprzez thinkerteacher » 13 sie 2012, 15:52

Nie wiem czy sobie jaja robicie Panowie, ale nie może NIE BYĆ na stronie głównej (pytanie tylko w której zakładce) czegoś takiego jak sprawozdanie finansowe. Chyba ustawa wymaga, aby to było do wiadomości publicznej dostępne, prawda? A jeśli nie ma (nie wnikam z jakich względów), to z tego co się orientuje, to piszemy, aby nam wysłać na mejla takie sprawozdanie i chyba nie mogą nie wysłać, tak czy nie?
Jeśli komuś nie przeszkadza poziom wpisów, to zapraszam na bloga dla amatorów, fuszerów i lajkoników szachowych: http://beginnerchessimprovement.blogspot.com
Od 2015 roku w końcu definitywnie zakończyłem przygodę z szachami - please do not ask me why ;)
thinkerteacher

Podziękował : 8727 razy
Otrzymał podziękowań: 1185 razy
Ranking: 1000
FICS: NokiaTwenty

Postprzez AuroraBorealis » 13 sie 2012, 15:54

Ustawa mówi, że finanse związku muszą być jawne, więc publikacja sprawozdania to ich psi obowiązek.

"Walne zgromadzenie członków albo delegatów polskiego związku sportowego co roku musi rozpatrywać sporządzone przez zarząd sprawozdanie z jego działalności oraz sprawozdanie finansowe, ocenione przez biegłego rewidenta "( art. 9 ust. 4 ustawy o sporcie).

Nie wiem czy muszą na wniosek zawodnika przedstawiać sprawozdanie, ale dziennikarzom już muszą. Może warto zainteresować tym jakąśgazetę szachową.
AuroraBorealis

Podziękował : 181 razy
Otrzymał podziękowań: 437 razy
Ranking: 2120

Postprzez Rafcik » 13 sie 2012, 18:37

Już agresja na mnie. Z resztą jak zwykle w tym Internecie. Takie dane podali mi na kursie instruktorskim 2 lata temu podczas wykładu na temat struktur PZSzach i tak napisałem.

AuroraBorealis napisał(a):Przynajmniej od 2 lat w biurze PZSZACH wiele osób jest zatrudnionych na etacie.

Przecież napisałem, że tak było do niedawna i, że od powstania nowej siedziby pewnie przybyło pracowników. No ale niech każdy rozumie sobie to jak chce przecież ja nikogo uczyć logicznego myślenia nie będę od tego są szachy.

Podlaski Związek Szachowy:
http://podlzwszach.net/index.php?id=finanse
"W konfrontacji strumienia ze skałą, strumień zawsze wygrywa - nie przez swoją siłę, ale przez wytrwałość." - Budda
Rafcik
Administrator

Podziękował : 112 razy
Otrzymał podziękowań: 421 razy
Ranking: 0

Postprzez AuroraBorealis » 13 sie 2012, 19:00

Od dawien dawna w PZSZACH ludzie są zatrudnieni na etatach. Nie od początku kadencji tego zarządu, ale od poprzednich. W tej kadencji natomiast pozatrudniano kolesiów za naszą kasę i jest ich więcej niż zwykle. Wcześniej pracownicy byli specjalistami a nie szachistami. Dzisiaj się próbuje wmówić ludziom, że jak ktoś gra dobrze w szachy to jednocześnie jest specjalistą od PR czy kontaktu z mediami. Tak nie jest i przekonałem się o tym w kontaktach ze związkiem. Tam pracują ludzie z przypadku. I od lat biora za to niezłą kasę.

Non-profit to działają ozszachy, gdzie często 1 osoba jest zatrudniona w biurze na pół etatu a reszta coś robi za free. Związki krajowe to wielka dojna krowa i nikt tam nic za darmo nie robi. Nie tylko w szachahc.
AuroraBorealis

Postprzez redjok » 14 sie 2012, 08:59

Podlaski Związek Szachowy może być wzorem do naśladowania.
Przejrzyście podane wszystkie ważne informacje poczynając od spraw finansowych przez uchwały zarządu po regulaminy kadr na licencjach kończąc.

Dla porównania Podkarpacki Związek Szachowy http://www.pkzszach.org
redjok
Administrator

Podziękował : 478 razy
Otrzymał podziękowań: 537 razy
Ranking: 1800
kurnik.pl: redjok
FICS: redjok

Postprzez AuroraBorealis » 14 sie 2012, 09:17

Wiele związków ukrywa swoje finanse. Czy za poprzedniego zarządu takie sprawozdania pojawiały się na stronie PZSZACH? Ktoś pamięta?
AuroraBorealis

Postprzez jasne » 15 sie 2012, 10:03

AuroraBorealis napisał(a):Wiele związków ukrywa swoje finanse. Czy za poprzedniego zarządu takie sprawozdania pojawiały się na stronie PZSZACH? Ktoś pamięta?

Jezeli PZSZACH zależałoby na jasności i przejrzystości finansów zmusiłby do tego związki wojewódzkie - a najprościej by PZSZACH publikował wszystkie sprawozdania i inne dane finansowe tak własne jak i związków wojewódzkich w zakładce "finanse" na swojej głównej stronie(bez oglądania się na chęci poszczególnych związków).
Ostatnio edytowany przez jasne, 15 sie 2012, 10:46, edytowano w sumie 1 raz
"kłótnia z idiotą jest jak gra w szachy z gołębiem
nieważne jak dobrze zagrasz - gołąb i tak poprzewraca figury, narobi na szachownicę i jeszcze będzie dumny z wygranej "
demotywatory.pl
jasne

Podziękował : 100 razy
Otrzymał podziękowań: 307 razy
Ranking: 2000
kurnik.pl: piwojasne

Postprzez kolokwium » 15 sie 2012, 10:45

Związki wojewódzkie są niezależnym podmiotem prawnym. Dlatego PZSzach nie może wymusić publikowania czegokolwiek.
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
Piszę poprawnie po polsku.
kolokwium
Moderator

Podziękował : 2259 razy
Otrzymał podziękowań: 2385 razy
kurnik.pl: tpp
FICS: tepepe

Postprzez jasne » 15 sie 2012, 12:54

kolokwium napisał(a):Związki wojewódzkie są niezależnym podmiotem prawnym. Dlatego PZSzach nie może wymusić publikowania czegokolwiek.

Chyba jednak są zależne od PZszach, są w strukturach samodzielne ale czy mogą funkcjonować niezależnie bez PSZACH ?
Myślę że egzekwowanie ustawowego obowiązku jawności finansów jest w zasięgu PZszach tak jak wymóg udostępnienia zainteresowanym sprawozdania finansowego.
"kłótnia z idiotą jest jak gra w szachy z gołębiem
nieważne jak dobrze zagrasz - gołąb i tak poprzewraca figury, narobi na szachownicę i jeszcze będzie dumny z wygranej "
demotywatory.pl
jasne

Podziękował : 100 razy
Otrzymał podziękowań: 307 razy
Ranking: 2000
kurnik.pl: piwojasne

Postprzez kolokwium » 15 sie 2012, 16:34

Mogą działać niezależnie od PZSzach, może nawet być kilka związków wojewódzkich w jednym województwie. Było tak (o ile pamiętam) w pomorskim. Oczywiście PZSzach może nie uznawać któregoś z woj.zw.szach.

Podwładność wzg. PZSzach może być, jeżeli jest to wpisane w statucie któregoś ze związków. A z tym różnie bywa. Przykłady:
  • Związek jest członkiem Polskiego Związku Szachowego i działa zgodnie z jego statutem, regulaminami, uchwałami oraz wytycznymi. (DZSzach, WZSzach, ŚZSzach, ZZSzach)
  • Związek jest członkiem Polskiego Związku Szachowego (MZSzach, KPSzach)
  • ale
    ŚlZSzach tego nie przewiduje, a jedyna wzmianka o PZSzach to w "celach" (Reprezentowanie interesów sportu szachowego na terenie działania wobec władz państwowych, samorządowych oraz PZSzach.)
    podobnie w podkarpackim nie ma wzmianki o uzależnieniu się od innej organizacji
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
kolokwium
Moderator

Postprzez AuroraBorealis » 15 sie 2012, 16:46

To nie tak. To, że OZSZACH nie ma w statucie, że przynależy do PZSZACH to nie ma znaczenia. Wg ustawy o sporcie w Polsce moze być 1 związek krajowy. I jemu przypada dofinansowanie na kadry z ministerstwa sportu. Aby móc się starać o dofinansowanie kadr wojewódzkich związek okręgowy musi być rozpoznawany przez federację-matke. przerabiałem to w boksie, gdzie stworzenie konkurencyjnego związku oznaczało brak jakichkolwiek dofinansowań,
AuroraBorealis

Postprzez kolokwium » 15 sie 2012, 16:50

Dlatego napisałem "Oczywiście PZSzach może nie uznawać któregoś z woj.zw.szach."

Jednakże PZSzach nie może rządzić związkiem wojewódzkim i coś mu narzucać jeżeli on nie ma tego w statucie, bo jeżeli ma (np. działa zgodnie z jego (czyli PZSzach) statutem, regulaminami, uchwałami oraz wytycznymi) to nawet uchwała zarządu lub walnego nie ma mocy prawnej i związek musi się podporządkować PZSzach (chyba, że zmienią i zarejestrują zmianę statutu).
kolokwium
Moderator

Postprzez AuroraBorealis » 15 sie 2012, 17:00

No ale to jest oczywiste. Chodzi jednak o to, że nie można wg polskiego prawa stworzyć "związku konkurencjnego" bo zgodnie z ustawa o sporcie nie jest to związek. I nei chodzi wyłącznie o związki wojewódzkie ale i krajowe. Np futbol amerykański w Polsce "robi" PZFA, które "związek" to ma tylko w nazwie bo to najzwyxczajniejsze w świecie stowarzyszenie, którego nie uznaje ministerstwo sportu ( futbol amerykański nie jest w Polsce wg ministerstwa w ogóle sportem, co zakrawa na kpinę) i przez to żadne oficjalne ciała samorządowe czy rządowe nie mogą ich dofinansowywać. Tak to działa. Jak założysz Związek Szachistów Górnego Śląska to jest to tylko stowarzyszenie, nie masz żadnych praw do dofinansowań. Co więcej, jeśli PZSZACH Ci pomoże finansowo to "właściwy" związek może się poskarżyć do MS i będzie klops. Na zachodzie to trochę inaczej działa, tam jest bardziej liberalne prawo.
AuroraBorealis

Postprzez kolokwium » 15 sie 2012, 17:06

Czyżby jednym z podstawowych celów związków i stowarzyszeń było pobieranie dofinansowania? :*
kolokwium
Moderator

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Sprawy dotyczące PZSzach i WZSzach