Zmiana federacji

Moderator: ŁowcaAndroidów

Re: Zmiana federacji

Postprzez kolokwium » 11 gru 2018, 01:48

hajdzik napisał(a):nie bardzo rozumiem o jaki sponsoring PZSZachu chodzi?

W moim odczuciu sponsoringu na pewno znalazło by się:
1. opłata trenera/trenerów
2. sponsorowanie udziału w turniejach rangi międzynarodowej
-opłata wpisowego i zakwaterowania z wyżywieniem
3. wypłata miesięczna

to są podstawowe kwestie w moim odczuciu

W zamian zawodnik musiałby uzyskiwać dobre wyniki, brałby udział w reklamach i wszelkich tego typu sprawach - oczywiście w granicach rozsądku, promowanie królewskiej gry

Naprawdę trzeba łopatologicznie?

Zawodnik otrzymuje
X. PRAWA CZŁONKA KADRY NARODOWEJ
Z tytułu powołania do Kadry Narodowej, PZSzach zapewnia:
10.1. Pokrycie kosztów: podróży, zakwaterowania i wyżywienia, związanych z udziałem w zgrupowaniach Kadry Narodowej, na które zawodnik zostanie powołany,
10.2. Pokrycie kosztów: wpisowego, podróży, zakwaterowania lub wyżywienia, związanych z udziałem w zawodach, na które zawodnik zostanie nominowany,
10.3. Dofinansowanie indywidualnego szkolenia, rozumiane jako częściowa odpłatność wynagrodzenia trenera,
10.4. Dofinansowanie startów kontrolnych przewidzianych w planach szkoleniowych,
10.5. Dofinansowanie zakupu fachowej literatury lub programów komputerowych,
10.6. Bezpłatną opiekę medyczną, w zakresie wymaganym do uzyskania orzeczenia lekarskiego, uprawniającego do udziału w zgrupowaniach Kadry Narodowej oraz start w Reprezentacji,
10.7. Wyposażenie w strój reprezentanta Polski, zgodnie z obowiązującymi w PZSzach normami.

Zawodnik daje
XI. OBOWIĄZKI CZŁONKA KADRY NARODOWEJ
11.1. Członkowie Kadry Narodowej Mężczyzn, a także Kadry Narodowej Mężczyzn do 20 lat zobowiązani są do:
11.1.1. Udziału w: Drużynowych Mistrzostwach Europy, Drużynowych Mistrzostwach Świata, Olimpiadach, a także Indywidualnych Mistrzostwach Świata do 20 lat, na które zostaną nominowani,
11.1.2. Udziału w Indywidualnych Mistrzostwach Polski, o ile posiadają uprawnienia.
11.2. Członkinie Kadry Narodowej Kobiet, a także Kadry Narodowej Kobiet do 20 lat zobowiązane są do:
11.2.1. Udziału w: Drużynowych Mistrzostwach Europy Kobiet, Drużynowych Mistrzostwach Świata Kobiet, Olimpiadach Kobiet, a także Indywidualnych Mistrzostwach Świata Kobiet do 20 lat, na które zostaną nominowane,
11.2.2. Udziału w Indywidualnych Mistrzostwach Polski Kobiet, o ile posiadają uprawnienia,
11.3. Oprócz obowiązków wymienionych w punktach: 11.1. i 11.2., członkowie Kadry Narodowej zobowiązani są do:
11.3.1. Udziału w zgrupowaniach Kadry Narodowej, na które zostaną powołani,
11.3.2. Uzgodnienia z szefem wyszkolenia planu start w i szkolenia współfinansowanych przez PZSzach, na okres, na który zostali powołany do Kadry Narodowej,
11.3.3. Przesyłania szefowi wyszkolenia, raz na kwartał, sprawozdania ze startów i szkolenia. Sprawozdanie powinno zawierać tabele turniejowe oraz uzyskane wyniki rankingowe,
11.3.4. Przesyłania szefowi wyszkolenia, raz na kwartał, skomentowanej swojej partii, do wykorzystania przez PZSzach,
11.3.5. Posiadania podczas zgrupowań Kadry Narodowej oraz start w Reprezentacji aktualnego potwierdzenia lekarskiego, upoważniającego do treningów i udziału we współzawodnictwie sportowym,
11.3.6. Uczestnictwa w rozsądnym wymiarze w przedsięwzięciach medialnych i promocyjnych PZSzach i sponsorów Związku lub Reprezentacji,
11.3.7. Zgody na nieodpłatne wykorzystanie wizerunku i osiągnięć do cel w promocyjnych dyscypliny szachy,
11.3.8. Dbałości o strój otrzymany z PZSzach i noszenia go, zgodnie z zaleceniami PZSzach, podczas zawodów, w których występuje jako reprezentant Polski,
11.3.9. Przestrzegania zakazu umieszczania jakichkolwiek dodatkowych znaków i napisów na oficjalnym stroju reprezentanta Polski, bez uprzedniej zgody PZSzach,
11.3.10. Przestrzegania przepis w antydopingowych.

W regulaminie jest więcej niż twe sugestie.
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
Piszę poprawnie po polsku.
kolokwium
Moderator

Podziękował : 2214 razy
Otrzymał podziękowań: 2356 razy
Ranking: 0
kurnik.pl: tpp
FICS: tepepe

Postprzez krzysio » 11 gru 2018, 01:49

kolokwium napisał(a):Regulamin kadry narodowej
http://pliki.pzszach.pl/docs/regulaminy ... odowej.pdf

...

W "przypadku Darka" (też i każdego innego zawodnika zmieniającego federację) niewiele to pomaga. O ile dobrze to czytam, mamy regulamin kadry, obowiązujący obie strony na czas powołania do kadry, chyba na czas roku. Kadrowicz do czegoś się zobowiązuje, coś z tego ma w zamian. Kończy się rok, temat zamykany, w nowym roku otwierany nowy. Darek w 2018 o ile widzę nie był powołany do kadry (mniejsza o powody), nie ma więc tutaj żadnych obowiązków po żadnej stronie. Tu jakby nie ma tematu. Dla mnie to jak każda okresowa umowa, coś za coś, w jakimś terminie czasowym.

Temat/problem jest "szerszy". Czy jeśli kilka razy z kimś zawrzemy taką czasową umowę (czy umowę o coś konkretniejszego, np jakiś turniej), te umowy się skończą, to czy jedna ze stron nadal może sobie rościć jakieś prawa wobec drugiej? Czy ktoś miał prawo blokować Darkowi zmianę federacji, gdy żadna konkretna umowa ze związkiem go nie łączy?
krzysio

Podziękował : 328 razy
Otrzymał podziękowań: 1029 razy

Postprzez hajdzik » 11 gru 2018, 12:00

10.1. Pokrycie kosztów: podróży, zakwaterowania i wyżywienia, związanych z udziałem w zgrupowaniach Kadry Narodowej, na które zawodnik zostanie powołany,
10.2. Pokrycie kosztów: wpisowego, podróży, zakwaterowania lub wyżywienia, związanych z udziałem w zawodach, na które zawodnik zostanie nominowany

wydaje mi się to ich psim obowiązkiem - żeby to opłacić
trudno, żeby zawodnik reprezentujący swój kraj jeszcze płacił za turniej, pobyt itd

rozumiane jako częściowa odpłatność wynagrodzenia trenera,
tutaj dalej musisz łopatologicznie - tzn, że tylko w części PZSzach pokrywa wynagrodzenie trenera a resztę musi zawodnik, czy jest to płacone w całości

10.7. Wyposażenie w strój reprezentanta Polski, zgodnie z obowiązującymi w PZSzach normami.
no gdyby zawodnik musiałby jeszcze za własne pieniądze kupić strój reprezentanta polski to by były jaja - choć u nas wszystko możliwe :)

Ale jak pisałem wcześniej - nie ma nic o wypłacaniu pieniędzy za udział w zawodach, a tym bardziej za uzyskane wyniki
czyli zawodnik jedzie np na ME, wygrywa turniej - dostaje główną nagrodę - a PZSZach wpisze to jako ich dzieło i tylko łaskawie da strój reprezentanta i pokryje koszty pobytu?
hajdzik

Podziękował : 253 razy
Otrzymał podziękowań: 434 razy
Ranking: 1600
kurnik.pl: lg1702
FICS: hajdzik

Postprzez kolokwium » 11 gru 2018, 12:31

O nagrodach i honorariach w zawodach należy czytać w protokołach Zarządu. Również można tam znaleźć więcej szczegółów, gdyż Regulamin Kadry nie może być aż tak szczegółowy aby podawał konkretnie komu za co i ile w zależności od rangi, miejsca, wyniku, czasu, funkcji itp.
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
kolokwium
Moderator

Postprzez hajdzik » 11 gru 2018, 13:15

nie jestem w temacie, więc pytam
czy nasi kadrowicze za udział w ME i MŚ dostają honoraria ze związku?

być może coś z ministerstwa sportu ?
hajdzik

Postprzez AuroraBorealis » 11 gru 2018, 17:32

Dla mnie sprawa jest jasna - puszczenie zawodnika, za ktorego mozna wziac od amerykanskiej federacji (NIE OD SAMEGO SWIERCZA!) 35 tys euro za kwote 10x nizsza jest skandalem. Jak zauwazyl Turlej rzekomo PZSZACH nie ma kasy i stad wprowadza ciagle nowe oplaty a tu lekka reka odpuszczaja ponad 30 tys euro. Gdyby skasowac USCF na ta kase, to czesc oplat na 2019 mozna by bylo zniesc. Ale zeby "nie utrudniac zawodnikowi kariery", to wszyscy bedziemy musieli dalej placic.
Mnie zwisa kalafiorem czy Swiercz reprezentuje USA, czy Madagaskar. Uwazam jednak, ze kasa od USCF sie nalezy. Przez lata byl wspierany kasa z budzetu - tak przez ministerstwo sportu (przekazywal ja PZSZACH), jak i pieniedzmi z samorzadu. A teraz sobie rpzechodzi za darmo. Ciekawe czy amerykanom tak bardzo na nim zalezy, bo jesli tak, to by zaplacili to 35 tys euro. Ktos na blogu J.Konikowskiego napisal, ze za zmiane federacji 70letniego dziadka Kurajicy nowa federacja zaplacila 5 tys euro. A za MS U20 (do ktorego wyjazdu na te MS tez doplacali podatnicy) PZSZACH wzial o 1,5 tys mniej.

Uwazam tez, ze jesli ktos gral juz w 1 reprezentacji, to nie powinien moc reprezentowac kolejnej. Glosna sprawa byla pare lat temu z Wesleyem So. Biedne Filipiny przez lata go dofinansowaly a ten sobie poszedl do USA, bo tam wygodniej. Nie chcieli mu robic pod gorke, wiec go nie blokowali. Ale dlaczego biedna Polska i Filipiny maja wspierac kariery zawodnikow, ktorzy pozniej maja te kraje w powazaniu i mysla tylko o wlasnym interesie? Jak tak dalej pojdzie, to sobie hamerykanie kupia kogo chca. Co to ma wspolnego ze sportem? Co ciekawe, to przy zmianie federacji na hamerykanska So nie mial podbno nawet obywatelstwa. I Swiercz raczej tez go nie ma, bo tam sie na obywatelstwo czeka latami. Wiec jakim prawem maja niby reprezentowac USA, skoro nie sa nawet obywatelami?

znalazlem takie cos: "Może to zrobić każda osoba, która ukończyła 18 lat i od co najmniej pięciu lat posiada status stałego rezydenta, czyli inaczej mówiąc posiada tzw. zieloną kartę. Małżonkowie obywateli USA czekają krócej. O naturalizację mogą się starać już po trzech latach."

Od ilu lat Swiercz jest w USA?
AuroraBorealis

Podziękował : 178 razy
Otrzymał podziękowań: 422 razy
Ranking: 2120

Postprzez kolokwium » 11 gru 2018, 18:23

AuroraBorealis napisał(a):Co ciekawe, to przy zmianie federacji na hamerykanska So nie mial podbno nawet obywatelstwa. I Swiercz raczej tez go nie ma, bo tam sie na obywatelstwo czeka latami. Wiec jakim prawem maja niby reprezentowac USA, skoro nie sa nawet obywatelami?
Gdzie jest napisane, że reprezentować federację ma obywatel państwa danej federacji. Napisane "dość głupio" ale w jednym państwie może być więcej niż jedna federacja. Członkami FIDE nie są państwa lecz federacje krajów, regionów.
kolokwium
Moderator

Postprzez AuroraBorealis » 11 gru 2018, 18:54

Jakoś sobie nie przypominam, żeby na olimpiadzie był mecz USCF-PZSZACH. Za to był USA-POL i tak był oficjalnie zapisany. Śmieszne jest, że zawodnik może grać w reprezentacji jakiegoś kraju nie posiadając obywatelstwa.
AuroraBorealis

Postprzez hajdzik » 11 gru 2018, 19:12

wszystko zależy od przepisów.
Jeśli o czymś nie mówią - tzn jeśli nie jest zabronione to jest dozwolone
ustawodawca musi na bieżąco aktualizować i zmieniać przepisy

CO do Darka
nawet jeśli dostawał kase z ministerstwa czy samorządu - to przecież był reklamą dla samorządu lub państwa.
Co innego gdyby dostawał kase, a wyników nie było - wtedy co innego

w hameryce na obywatelstwo czeka się latami - tak oczywiście ale tyczy się to zwykłych ludzi
jeśli chodzi o sportowców, czy innych prominentnych ludzi - to czasy oczekiwania są dużo krótsze
hajdzik

Postprzez AuroraBorealis » 11 gru 2018, 20:03

hajdzik napisał(a):
w hameryce na obywatelstwo czeka się latami - tak oczywiście ale tyczy się to zwykłych ludzi
jeśli chodzi o sportowców, czy innych prominentnych ludzi - to czasy oczekiwania są dużo krótsze

Rozumiem, że masz paragraf, który potwierdza Twoje słowa i sobie tego nie wymyśliłeś, więc proszę o konkretny przepis. Googlowałem w języku angielskim i nie znalazłem informacji o wyjątkach dla KOGOKOLWIEK. Wszędzie jest napisane twardo, że minimum 5 lat, albo 3 jeśli małżonek/małżonka już ma obywatelstwo.
AuroraBorealis

Postprzez kolokwium » 11 gru 2018, 23:37

AuroraBorealis napisał(a):Jakoś sobie nie przypominam, żeby na olimpiadzie był mecz USCF-PZSZACH. Za to był USA-POL i tak był oficjalnie zapisany.

Nie przypominam sobie jakiegokolwiek meczu na Olimpiadzie reprezentacji Wielkiej Brytanii. Jednakże występowały drużyny Walii, Anglii czy Szkocji.
kolokwium
Moderator

Postprzez rutra » 12 gru 2018, 00:25

A to nie powinno być tak jak w piłce nożnej, że jak się raz zagrało w reprezentacji to później już nie można zmienić? Bo teraz to wychodzi na to, że można zmienić federacje np. na Haiti i zagrać na Olimpiadzie Na następnej Olimpiadzie zmienić federacje na Senegal, a na kolejnej na Kamerun. To tak się da?
rutra

Podziękował : 1676 razy
Otrzymał podziękowań: 2132 razy
Ranking: 1569

Postprzez kolokwium » 12 gru 2018, 00:55

W różnych dyscyplinach są różne przepisy...
kolokwium
Moderator

Postprzez AuroraBorealis » 12 gru 2018, 10:47

kolokwium napisał(a):
AuroraBorealis napisał(a):Jakoś sobie nie przypominam, żeby na olimpiadzie był mecz USCF-PZSZACH. Za to był USA-POL i tak był oficjalnie zapisany.

Nie przypominam sobie jakiegokolwiek meczu na Olimpiadzie reprezentacji Wielkiej Brytanii. Jednakże występowały drużyny Walii, Anglii czy Szkocji.

Z zdajesz sobie sprawę, że Wielka Brytania jest państwem unitarnym a Szkocja, Walia i Irlandia Północna sa państwami członkowskimi, które zachowują dużą autonomię? I dlatego mają oddzielne reprezentacje. Pojedz do Glasgow i zapytaj mieszkancow czy sa Szkotami, czy "obywatelami wielkiej brytanii".
AuroraBorealis

Postprzez kolokwium » 12 gru 2018, 10:56

AuroraBorealis napisał(a):Pojedz do Glasgow i zapytaj mieszkancow czy sa Szkotami, czy "obywatelami wielkiej brytanii".
Pojedź do Glasgow i zapytaj Szkota czy ma paszport szkocki, czy brytyjski.
kolokwium
Moderator

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Sprawy dotyczące PZSzach i WZSzach