Moje partie - rutra

Moderator: Rafcik

Postprzez Daniel » 21 lip 2009, 21:26

Tomrejten napisał(a):W szachy gram z przyjaciółmi, więc problem chamstwa odpada. Ale pamiętam grę z juniorami. Mały przegrywa i pretensje, że mógł wygrać, że to i tamto. Więc patrzę na młodego ze swoimi prawie 2 m. wzrostu i myślę czy on to do mnie.

Trochę tak zabrzmiało jak gdyby junior po prostu chciał poanalizować, zarazem nie mogąc się pogodzić z porażką, wielu mówi "miałem wygraną bo...", jeśli tak to mimo wszystko można było z nim trochę poanalizować :P . A co 2 m wzrostu do tego mają to nie wiem :P

Ustawienie figur i zegara: nie spotkałem się jeszcze z tym, żeby przegrany miał ustawiać za wygranego, to byłoby jednak dziwne, osobiście nie widzę powodu żeby ktokolwiek za mnie miał ustawiać. Za to z zegarem, jak zdążyłem zauważyć, zwykle jest tak, że ustawia przegrany, przynajmniej u mnie w regionie, ot niepisana zasada.

Co do matowania np. 5 skoczkami: jak najbardziej to się zdarza, widziałem nieraz, głównie właśnie w przytaczanej tu sytuacji, gdy jeden zawodnik uparcie się nie poddaje.
Daniel

Podziękował : 221 razy
Otrzymał podziękowań: 348 razy

Postprzez Tomrejten » 21 lip 2009, 21:39

Daniel napisał(a):
Tomrejten napisał(a):W szachy gram z przyjaciółmi, więc problem chamstwa odpada. Ale pamiętam grę z juniorami. Mały przegrywa i pretensje, że mógł wygrać, że to i tamto. Więc patrzę na młodego ze swoimi prawie 2 m. wzrostu i myślę czy on to do mnie.

Trochę tak zabrzmiało jak gdyby junior po prostu chciał poanalizować, zarazem nie mogąc się pogodzić z porażką, wielu mówi "miałem wygraną bo...", jeśli tak to mimo wszystko można było z nim trochę poanalizować :P . A co 2 m wzrostu do tego mają to nie wiem :P

Ustawienie figur i zegara: nie spotkałem się jeszcze z tym, żeby przegrany miał ustawiać za wygranego, to byłoby jednak dziwne, osobiście nie widzę powodu żeby ktokolwiek za mnie miał ustawiać. Za to z zegarem, jak zdążyłem zauważyć, zwykle jest tak, że ustawia przegrany, przynajmniej u mnie w regionie, ot niepisana zasada.

Junior mi to mówił z wyrażnymi pretensjami i jakby nie liczył się z moimi posunięciami. On wygrał i już. Ale tak to nie trafiałem w swojej krótkiej i burzliwej karierze na nikogo chamskiego.

Jeżeli chodzi o zegar to na początku nie ustawiałem, bo najnormalniej w świecie nie chciałem go popsuć. Podobno w dzieciństwie popsułem zegar szachowy i stąd te obawy ;) jak na ironię nikt w rodzinie nie grał w szachy.

Nie wiem jak jest z układaniem bierek, ale przeciwnik by mógł łaskawie chociaż parę bierek ułożyć.

Pozdrawiam
Tomrejten

Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 5 razy
Ranking: 0

Postprzez Vujek1991 » 21 lip 2009, 21:59

Co do promocji pionów na inne figury niż hetman, częściej zdarza się w blitzach, kiedy zawodnik nie ma czasu iść do innego stołu po hetmana (jeśli nie ma zapasowych przygotowanych).
Vujek1991

Podziękował : 10 razy
Otrzymał podziękowań: 9 razy
kurnik.pl: vujek1991

Postprzez kspttw » 21 lip 2009, 22:02

demon_szybkosci napisał(a):
kspttw napisał(a):Po prostu uważam, że to chamstwo, jeśli zawodnik celowo czeka, aż mu się czas skończy, aby zmusić przeciwnika do siedzenia przez najbliższy czas przy desce.

:idea: Czy jest gdzie zapisane, ze zawodnik musi zrobic ruch w okreslonym czasie? (wylaczam zapis o zrobieniu ILOSCI ruchow w danym przedziale czasu - np. 30ruchow/1godzine). Nie rozumiem DLACZEGO uwazasz to za chamstwo skoro jestes lepszy i chcesz wygrac to chyba powinienes poczekac na to, az przeciwnik zdecyduje co zagrac, prawda? A jak jest mat FORSOWNY w 10 ruchach to tez ma poddac? Wiec dlaczego ma poddac jesli jest w 1 ruchu? Jesli juz stosujemy taka logike (ze nie zapisany przepis, wiec mamy prawo), to prosze bardzo! Jestes lepszy? Czekaj az przeciwnik wykona ruch i zamatuj go! (jak nie zdazysz to masz problem - a jak przeciwnik nie zdazy to DOPIERO wtedy wygryasz). Tak czy nie? :roll:
PS. Widzialem taki rodzaj "gry" przy zawodnikach z TEGO SAMEGO KLUBU. Jeden niebawem dostaje mata (kwestia 8-10 ruchow bez realnej kontry, bo juz nie ma czym) a drugi pyta czy "remis". Pierwszy odpowiada: "nie". A drugi na to: "to nie zdazysz na ten pociag o ..." :luzz: :mrgreen: :devil:

Jeśli uważasz, że robienie ludziom celowo i wyłącznie na złość nie jest chamstwem, to pozostaje mi tylko tobie współczuć. Podobnie jak z twoją polszczyzną, którą już kilkakrotnie poprawiałem:

demon_szybkosci napisał(a):ILOSCI ruchow
kspttw

Otrzymał podziękowań: 8 razy

Postprzez Daniel » 21 lip 2009, 22:16

Vujek1991 napisał(a):Co do promocji pionów na inne figury niż hetman, częściej zdarza się w blitzach, kiedy zawodnik nie ma czasu iść do innego stołu po hetmana (jeśli nie ma zapasowych przygotowanych).

Widziałem kiedyś sytuację, gdy już jeden hetman był, zawodnik dorabiał drugiego, ale nie miał go pod ręką, wziął więc wieżę, ustawił do góry nogami, powiedział że to jest hetman i dał mata ... rywal jednak jednego hetmana pobił argumentując, że wieża go nie broniła, bo to wieża a nie hetman, niezależenie od tego jak stoi i co przy promcji zawodnik powiedział. Sędzia uznał tą argumentację, następny pionek został promowany już na prawdziwego hetmana i dopiero dwa hetmany dały mata ;)
Daniel

Podziękował : 221 razy
Otrzymał podziękowań: 348 razy

Postprzez demon_szybkosci » 21 lip 2009, 22:51

kspttw napisał(a):Jeśli uważasz, że robienie ludziom celowo i wyłącznie na złość nie jest chamstwem, to pozostaje mi tylko tobie współczuć.

:oops: Chyba nie zrozumiales lub nie chciales zrozumiec PYTANIA ktore zadalem. Czekam na odpowiedz MERYTORYCZNA, nie zas na ocene mojej osoby. :roll:
demon_szybkosci

Postprzez rutra » 23 lip 2009, 16:13

Ulubiony styl, ulubiony debiut czarnymi po 1.d4 :D

[Event "?"]
[Site "MISTRZOSTWA ŚWIATA 2009"]
[Date "2009.07.23"]
[Round "1"]
[White "GM teiom09"]
[Black "GM rutraartur"]
[Result "0-1"]
[Time "10:55:12"]
[TimeControl "5400+30"]
[WhiteElo "2750"]
[BlackElo "2852"]

1. d4 e5 2. dxe5 Qe7 3. Nf3 Nc6 4. Bf4 Qb4+ 5. Nc3 Qxb2 6. Bd2 Nb4 7. Qb1 Qxa1
0-1
rutra

Podziękował : 1694 razy
Otrzymał podziękowań: 2167 razy
Ranking: 1584

Postprzez BulBulAtor » 01 sty 2010, 19:13

Przed chwilką sobie zagrałem na kurniku i to co już ktoś pisał cham nie pozwolił dać mata oby mu mycha puszczała (sie) i ekran migotał, oby mu szczena zwisała po każdej wygranej którą przegrał, oby dostawał delirium jak zobaczy nick kogoś z forum, oby wszystko inne aby go dopadło
[Event "?"]
[Site "kurnik"]
[Date "2010.01.01"]
[Round "-"]
[White "anatol44"]
[Black "bibibek"]
[Result "0-1"]
[Time "17:30:42"]
[TimeControl "900+3"]
[WhiteElo "1424"]
[BlackElo "1353"]

1. d4 d5 2. c4 dxc4 3. Nc3 Nf6 4. e4 c6 5. Bxc4 Nbd7 6. f4 Nb6 7. Bb3 e6 8. Nf3 Bb4 9. Qd3 Bxc3+ 10. bxc3 O-O 11. O-O a5 12. Ng5 g6 13. Ba3 Re8 14. f5 a4 15. Bc2 exf5 16. exf5 Nbd5 17. fxg6 hxg6 18. Nxf7 Kxf7 19. Qxg6+ Ke6 20. Rae1+ Kd7 21. Bf5+ Kc7 22. Qg3+ Kb6 23. Bc5+ Ka5 24. Rb1 Bxf5 25. Rxf5 Ne4 26. Qg7 Nxc5 27. dxc5 Re7 28. Qg4 Qc8 29. Qf3 Re3 30. Qf1 Nxc3 31. Rb2 Ne2+ 32. Kh1 Ng3+ 33. hxg3 Qh8+ 34. Kg1 Qxb2 35. Rf2 Qc3 36. Rf3 Rxf3 37. gxf3 Qe3+ 38. Kg2 Qxc5 39. Qe1+ Kb6 40. Qd2 Re8 41. Qb2+ Qb5 42. Qd4+ Ka6 43. g4 Re2+ 44. Kh3 Rxa2 45. Qh8 Qf1+ 46. Kg3 Rg2+ 47. Kf4 Qc4+ 48. Kg5 Qc1+ 49. Kf5 Qe3 50. Qa8+ Kb6 51. Qd8+ Kb5 52. Qh8 Qxf3+ 53. Kg5 Rxg4+ 0-1
BulBulAtor

Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postprzez kspttw » 01 sty 2010, 19:59

BulBulAtor napisał(a):Przed chwilką sobie zagrałem na kurniku i to co już ktoś pisał
cham nie pozwolił dać mata
oby mu mycha puszczała (sie) i ekran migotał, oby mu szczena zwisała po każdej wygranej którą przegrał, oby dostawał delirium jak zobaczy nick kogoś z forum, oby wszystko inne aby go dopadło

Niestety to (ten tekst) źle świadczy o Tobie, nie o nim. Już nie mówiąc, że nie widzę nic złego w zachowaniu przeciwnika. Miał prawo grać bez wieży. No i poddał się, gdy zobaczył, że podstawił mata. Naprawdę, nie przesadzajmy.
kspttw

Postprzez kolokwium » 01 sty 2010, 20:17

Miał prawo grać ale dlaczego poddał na ruch przed matem? Uciekł przed matem TRCHÓRZ !! :evil:
Honor mu nie pozwolił dostać mata? Honorowo to poddać się po stracie wieży, a nie jak przeciwnik sztylet wpycha do gardła i ostatnim charkotem wydusił poddaję.
Ja lubię dawać maty bo w szachach daje się mata. Tak kiedyś mi napisano na www.ChessHere mieli rację.
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
Piszę poprawnie po polsku.
kolokwium
Moderator

Podziękował : 2287 razy
Otrzymał podziękowań: 2427 razy
kurnik.pl: tpp
FICS: tepepe

Postprzez kspttw » 01 sty 2010, 20:52

kolokwium napisał(a):Uciekł przed matem TRCHÓRZ !! :evil:
Honor mu nie pozwolił dostać mata?

Poddał się, jak tylko zobaczył mata. Po za tym, gdzie jest napisane, kiedy wolno, a kiedy nie wolno poddawać się?
kspttw

Postprzez redjok » 01 sty 2010, 21:00

BulBul piękne życzenia noworoczne :zniesmaczony:

Jedni lubią dawać maty inni potrafią się bez nich obejść [zadowala ich perspektywa, że mata na 99,99% dadzą]

Czy bokser czując, że za 2-3 ciosy straci przytomność poddając walkę też jest tchórzem ?

Czy to nie jest honorowe uznać w ten sposób wyższość przeciwnika ?
redjok
Administrator

Podziękował : 493 razy
Otrzymał podziękowań: 549 razy
FICS: redjok

Postprzez pyetrek » 01 sty 2010, 21:46

Nie cierpię cwaniaczków qurnickowych ,którzy piszą texty typu " Gxe2 i po tobie" choć zagrali coś innego i przegrali, każdy ma prawo grać co chce i poddawać się kiedy chce i przeciwnikowi nic do tego.
Ważne żeby nie obrażał i nie grał programem i żeby ogólnie gra była fear.

Ja poddaję czasem po 5 ruchach, gdy widzę ,że gosć miga i nie pisze ,że to przez GG, czy to znaczy ,że jestem tchórzem?
pyetrek

Otrzymał podziękowań: 4 razy

Postprzez BulBulAtor » 01 sty 2010, 23:04

redjok napisał(a):Jedni lubią dawać maty inni potrafią się bez nich obejść [zadowala ich perspektywa, że mata na 99,99% dadzą]
Ja też chcę dawać maty to podnieca :mrgreen:
Szachista jak nie podda to nie skończy w szpitalu jak bokser.
A honorowe jest uciec przed matem-policzkiem?

pyetrek napisał(a):Ja poddaję czasem po 5 ruchach, gdy widzę ,że gosć miga i nie pisze ,że to przez GG, czy to znaczy ,że jestem tchórzem?
Nie, bo nie chcesz grac z kompem.
BulBulAtor

Otrzymał podziękowań: 0 raz

Postprzez demon_szybkosci » 02 sty 2010, 04:23

O ile pamietam tu zarowno u nas jak i na konkurencyjnym forum byla dyskusja, kiedy wolno a kiedy sie nie wolno poddawac. Wedlug mnie to kwestia kultury i wlasnej oceny. Jedni sie poddaja po pierwszym ruchu (chociaz nic nie podstawili), inni po 20 (chociaz maja lepsza pozycje), a jeszcze inni nie poddaja sie nawet jak dostana mata! :P :shock: :mrgreen:. Dla mnie niejasne jest tylko to dlaczego niektorzy CIERPIA jesli nie moga dac mata "fizycznego" na desce. Czyzby nie byli w stanie samodzielnie ocenic, ze po ruchu (w domysle dowolnym/najlepszym) bedzie mat?
PS. Rzadko mam tak, ze atakujac przeciwnika mysle jak go tu przycisnac... a tu sie pojawia "wlasnie dales mata" :P :lol: ;) :roll:
demon_szybkosci

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Zbiór partii