Dlaczego nauczyciel, a nie instruktor

Dlaczego nauczyciel, a nie instruktor

Postprzez mrozik » 09 cze 2015, 23:29

Jako członek odpowiedniej komisji PZSzach oraz osoba prowadząca kursy dla nauczycieli często spotykam się z tym pytaniem.
Odpowiedź wydaje mi się prosta:
Pani z nauczania początkowego lepiej współpracuje z dziećmi niż typowy instruktor szachowy.
I ni chcę tutaj nikomu odbierać kompetencji, ale pamiętajmy o tym, że na tym etapie dzieci wiążą się z nauczycielem bardziej emocjonalnie niż poprzez poczucie autorytetu.
mrozik
Administrator

Podziękował : 89 razy
Otrzymał podziękowań: 261 razy
Ranking: 2040

Re: Dlaczego nauczyciel, a nie instruktor

Postprzez hajdzik » 11 cze 2015, 00:52

dziecko na sam początek musi uczyć się wolniej ale przez zabawę, tak by je to zachęciło - tu duża rola nauczyciela
http://pionkiradzionkow.szachorum.pl/
hajdzik

Podziękował : 248 razy
Otrzymał podziękowań: 423 razy
Ranking: 1600
kurnik.pl: lg1702
FICS: hajdzik

Postprzez epilogue » 12 cze 2015, 08:25

mrozik napisał(a):Jako członek odpowiedniej komisji PZSzach oraz osoba prowadząca kursy dla nauczycieli często spotykam się z tym pytaniem.
Odpowiedź wydaje mi się prosta:
Pani z nauczania początkowego lepiej współpracuje z dziećmi niż typowy instruktor szachowy.
I ni chcę tutaj nikomu odbierać kompetencji, ale pamiętajmy o tym, że na tym etapie dzieci wiążą się z nauczycielem bardziej emocjonalnie niż poprzez poczucie autorytetu.

Pani z kursu dla nauczycieil w 90 % przypadków nie wie co to jest roszada a sukcesem dla niej jest kiedy na 10 zadan mat w jednym znajdzie odpowiedz do 3. Jeśli szachy mają uczyć dzieci logicznego myślenia to nie nie ma co jechać na masówkę czyli zrobić wszystkim insturktora i mamy nowoczesny program szachy w szkole - tak sie sprzedaje bubla. To ze przeczytałem instrukcje i wiem jak włączyć aparat nie oznacza ze jestem fotografem i moge prowadzić zajecia jak zrobic dobre zdjęcie.
epilogue

Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 23 razy

Postprzez hajdzik » 12 cze 2015, 08:38

ale wydaje mi się , że głównym celem jest pokazanie dzieciom że istnieje coś takiego jak szachy - próbowanie nauczania podstaw.
Dla dzieci wyróżniających się w zajęciach - dalszym etapem mają być kluby szachowe.
hajdzik

Postprzez epilogue » 12 cze 2015, 08:53

hajdzik napisał(a):ale wydaje mi się , że głównym celem jest pokazanie dzieciom że istnieje coś takiego jak szachy - próbowanie nauczania podstaw.
Dla dzieci wyróżniających się w zajęciach - dalszym etapem mają być kluby szachowe.

To nie prościej rzucić szachy i niech grają ?
epilogue

Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 23 razy

Postprzez hajdzik » 12 cze 2015, 11:10

jak mają grać jak nie znają podstaw?
ktoś im musi to pokazać i zachęcić.
hajdzik

Postprzez hajdzik » 12 cze 2015, 12:03

rodzice, dziadki uczą dzieci grać w szachy - nie mając ukończonych kursów szachowych i jakimś dziwnym trafem te dzieciaki radzą sobie całkiem nieźle
gdyby ktoś miał inne zdanie zaprasza do Radzionkowa na turnieje szachowe, przedstawie wam dwóch dziadków którzy swoje wnuki nauczyli grać a teraz razem jeżdzą po zawodach

takie hasełka typy "jak ktoś nie ma kursu instruktora szachowego" nie będzie potrafił nauczać gry w szachy - to takie pier...lenie
hajdzik

Postprzez hajdzik » 12 cze 2015, 23:24

Krzysio - żeby nie było niepotrzebnych postów - czytaj moje wpisy ze zrozumieniem
gdyby nie chciało ci się czytać tych postów napiszę to tutaj.

Szachów w szkołach (kurs podstawowy) powinni uczyć "nauczyciele" ze znajomością gry w szachy w stopniu średnim (okolice III i II kategorii).
Wykwalifikowanych instruktorów szachowych za wielu nie ma i nie ma opcji by każdą szkołę w takowego uzbroić.
Trzeba przetrwać początkowy okres - później wszystko się ustabilizuje i poziom nauczania będzie się podnosił.
hajdzik

Postprzez ŁowcaAndroidów » 13 cze 2015, 07:29

Szachów w szkołach (kurs podstawowy) powinni uczyć "nauczyciele" ze znajomością gry w szachy w stopniu średnim (okolice III i II kategorii).

Ja bym się nie podjął. Lepsza jest wychowawczyni (po kursie) + instruktor jednocześnie.
"Jednym z najważniejszych elementów współczesnej strategii jest ograniczenie działania jednej z lekkich figur przeciwnika" A.K.
ŁowcaAndroidów
Moderator

Podziękował : 306 razy
Otrzymał podziękowań: 546 razy
Ranking: 2286

Postprzez hajdzik » 13 cze 2015, 09:11

próba nauczenia czegoś okolic 20 dzieciaków to jest "wojna" - a na tą wojnę są przygotowani nauczyciele :)
Instruktor szachowy na pewno potrafi dużo więcej, lepiej i szybciej nauczyć, ale jest przyzwyczajony do mniejszych grup - które w dodatku chcą się tego uczyć.

Ale jestem zdania, że trzeba dać temu szansę, poczekać 2-3 lata na efekty - nie ma co z góry zakładać najgorszego -
hajdzik

Postprzez thinkerteacher » 13 cze 2015, 19:56

Minister edukacji: Szachy należy promować w szkołach
http://fakty.interia.pl/polska/news-min ... Id,1833974
Minister edukacji Joanna Kluzik-Rostkowska uważa, że szachy są dyscypliną łączącą sport z nauką. W jej opinii wprowadzenie gry do szkół ma na celu nie tylko uczyć logicznego myślenia, przewidywania i cierpliwości, ale i pomagać dzieciom zrozumieć matematykę.
Jeśli komuś nie przeszkadza poziom wpisów, to zapraszam na bloga dla amatorów, fuszerów i lajkoników szachowych: http://beginnerchessimprovement.blogspot.com
Od 2015 roku w końcu definitywnie zakończyłem przygodę z szachami - please do not ask me why ;)
thinkerteacher

Podziękował : 7973 razy
Otrzymał podziękowań: 1095 razy
Ranking: 1000
FICS: NokiaTwenty

Postprzez mrozik » 13 cze 2015, 22:59

epilogue napisał(a):Pani z kursu dla nauczycieil w 90 % przypadków nie wie co to jest roszada a sukcesem dla niej jest kiedy na 10 zadan mat w jednym znajdzie odpowiedz do 3.

To ja poproszę o źródło tej wiedzy?
mrozik
Administrator

Podziękował : 89 razy
Otrzymał podziękowań: 261 razy
Ranking: 2040

Postprzez kolokwium » 14 cze 2015, 08:36

hajdzik napisał(a):próba nauczenia czegoś okolic 20 dzieciaków to jest "wojna" - a na tą wojnę są przygotowani nauczyciele :)
Instruktor szachowy na pewno potrafi dużo więcej, lepiej i szybciej nauczyć, ale jest przyzwyczajony do mniejszych grup - które w dodatku chcą się tego uczyć.

Ale jestem zdania, że trzeba dać temu szansę, poczekać 2-3 lata na efekty - nie ma co z góry zakładać najgorszego -

Instruktor zapewne ma większą wjedzę szachową, jednak metodykę (warsztat pracy) nauczyciel.
Co do "dziadków", to tak jak w przypadku samouków mogą nieświadomie źle uczyć.
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
ObrazekPiszę poprawnie po polsku.
kolokwium
Moderator

Podziękował : 2044 razy
Otrzymał podziękowań: 2180 razy
Ranking: 0
kurnik.pl: tpp
FICS: tepepe

Postprzez hajdzik » 14 cze 2015, 09:27

nie sądzę by dziadki źle uczyły grać w szachy.
Kiedyś tylko tak przechodziła wiedza z dziadka na syna lub wnuka.
Nie sądzę by ta sama osoba z papierkiem w ręku nagle dużo lepiej zaczęła uczyć gry w szachy.

Raczej jest tak, że osoba która uczy nabywa doświadczenia z czasem i poprawia swoją szkołę szachową.
Nie ma złotego środka, do większości dzieciaków trzeba znaleźć indywidualne metody nauki.
hajdzik

Postprzez thinkerteacher » 14 cze 2015, 09:38

hajdzik napisał(a):...
Raczej jest tak, że osoba która uczy nabywa doświadczenia z czasem i poprawia swoją szkołę szachową.
Nie ma złotego środka, do większości dzieciaków trzeba znaleźć indywidualne metody nauki.

Jakbyś mógł wyjaśnić (rozwinąć swoją myśl) to co wyżej zacytowałem, to byłbym wdzięczny :*
Jeśli komuś nie przeszkadza poziom wpisów, to zapraszam na bloga dla amatorów, fuszerów i lajkoników szachowych: http://beginnerchessimprovement.blogspot.com
Od 2015 roku w końcu definitywnie zakończyłem przygodę z szachami - please do not ask me why ;)
thinkerteacher

Podziękował : 7973 razy
Otrzymał podziękowań: 1095 razy
Ranking: 1000
FICS: NokiaTwenty

Następna strona

Powrót do O projekcie