Przedmiot szachy

Przedmiot szachy

Postprzez korob » 20 wrz 2016, 10:37

Niedawno dyskutowaliśmy o tym, że w Hiszpanii wprowadzono przedmiot szachy. A tu niespodzianka! Pani minister Anna Zalewska ogłosiła, że: "Już do pierwszych klas szkoły podstawowej wprowadzimy grę w szachy."

http://natemat.pl/189751,minister-zalew ... zic-szachy

http://wpolityce.pl/polityka/308114-zas ... e-w-szachy

http://www.se.pl/wiadomosci/polityka/be ... 90593.html
Polecam Interaktywny Podręcznik Szachowy - http://szachydzieciom.pl
korob

Podziękował : 105 razy
Otrzymał podziękowań: 109 razy
Ranking: 2119

Re: Przedmiot szachy

Postprzez rutra » 20 wrz 2016, 12:21

Tego to się nie spodziewałem. Jeśli o mnie chodzi to swoją opinię na ten temat już wyrażałem na forum. Czy to dobry pomysł zapewne przekonamy się za kilka lat.
II+ (1625/1656/1549), I klasa sędziowska
rutra

Podziękował : 1491 razy
Otrzymał podziękowań: 1705 razy
Ranking: 1625

Postprzez korob » 20 wrz 2016, 19:16

Tak, temat był już szeroko dyskutowany i wiemy, że jest wiele plusów i minusów. Ale jak widać maszyna chyba rusza, lecz wciąż nie można w pełni przewidzieć w jakim kierunku.
W czerwcu "Szefowa MEN zapowiedziała nową formułę oceniania matury ustnej z języka polskiego, przygotowanie podstawy programowej dla godziny wychowawczej, naukę matematyki przy pomocy programowania i szachów czy zwrócenie większej uwagi na klasy mundurowe, które mają współpracować z MON.", a teraz Pani Minister powiedziała - "Dlatego już do pierwszych klas szkoły podstawowej wprowadzimy grę w szachy.". W komentarzu napisane jest: "Ministerstwo ma plan, chce żeby najmłodsi zaczęli grać w gry, które uczą myślenia. Wprowadzony zostanie dodatkowy przedmiot w szkole.", ale z tych wypowiedzi Pani Anny Zalewskiej niekoniecznie wynika kiedy i jak te szachy w pierwszych klasach mają być wprowadzone i jak ta nauka ma być realizowana.
Wygląda na to, że jest już przekonanie co do słuszności takich działań, jednak jeszcze nie jest to doprecyzowane i musimy jeszcze poczekać, by się to bardziej wyjaśniło.
Tak, czy owak, jako szachiści, powinniśmy już podejmować działania wspierające rozwój tego uruchomionego procesu i pomagać, żeby to rozwijało się jak najlepiej i rozsądnie.
Niebezpieczeństw jest dużo, pokazał to choćby przedmiot religia.
korob

Postprzez AuroraBorealis » 20 wrz 2016, 20:56

Już kiedyś pisałem - pomysł jest absurdalny. To zwykła strata pieniędzy. Zobaczcie co się dzieje w technikach informatycznych. Programowania uczą panie od plastyki po rocznej podyplomówce i w efekcie absolwenci tych szkół nie mają pojęcia czym programowanie jest. Podobnie będzie z szachami? Kto ma tego niby uczyć? Zajęcia weźmie pan od wuefu, dorobi sobie i nie nauczy niczego.

No i jeszcze jedno - mamy obowiązkowy język polski i czytanie lektur w szkołach a czytelnictwo leci na łeb na szyje. Mamy obowiązkową matematykę i fizykę a tylko ułamek społeczeństwa idzie na techniczne studia. Mamy wuef a dzieciaki z pokolenia na pokolenia coraz grubsze .To, że coś jest wsadzone na siłe do szkoły nie znaczy, że da jakieś pozytywne rezultaty. Wg mnie to może tylko dzieciaki od szachów odstraszyc.
AuroraBorealis

Podziękował : 71 razy
Otrzymał podziękowań: 233 razy
Ranking: 2120

Postprzez korob » 20 wrz 2016, 22:41

Od szachów może też odstraszyć nawiedzony trener szachowy...
Porównanie do techników jest niefortunne, bo tu chodzi o nauczanie początkowe w szkołach podstawowych, a dla popularyzacji szachów taka zabawa szachami z wychowawczynią, bądź elementy szachów jako inny sposób pokazania matematycznych zagadnień, zapewne będą przydatne.
korob

Postprzez AuroraBorealis » 21 wrz 2016, 08:17

korob napisał(a):Od szachów może też odstraszyć nawiedzony trener szachowy...
Porównanie do techników jest niefortunne, bo tu chodzi o nauczanie początkowe w szkołach podstawowych, a dla popularyzacji szachów taka zabawa szachami z wychowawczynią, bądź elementy szachów jako inny sposób pokazania matematycznych zagadnień, zapewne będą przydatne.

Po pierwsze szachy nie są stricte matematyczne. Po drugie nie wierzę, że znajdą wykwalifikownaych nauczycieli. Będzie jak z wszystkim innym - przypadkowi nauczyciele, co chcą sobie dorobić. Lepiej by było, żeby ta kasa trafiła do klubów. I wtedy grałyby dzieci, które chciałyby grać (bez przymusu) a organizowaliby to ludzie, którzy znają się na szachach i je kochają a nie wuefiści czy plastyczki dla paru złotych.
AuroraBorealis

Postprzez chlebik » 21 wrz 2016, 09:56

Dużym plusem jest może sam fakt pokazania szachów dzieciom. Kiedyś od tego byli dziadkowie/ojcowie - wiadomo jak to teraz wygląda - nie tylko nawet nie chodzi o brak czasu, ale też o konkurencję ze strony innych gier planszowych (to prawdziwy biznes teraz) i komputera/tabletu. Jeśli choćby 1% z całego rocznika 'pociągnie' szachy choć trochę dalej to będzie to duży zysk dla dyscypliny w kraju.
"Jeśli Pillsbury zagrał Se5, to do zwycięstwa już blisko!" Moi Wielcy Poprzednicy
Mój dziennik: http://www.szachowe.pl/viewtopic.php?f=10&t=5118
chlebik

Podziękował : 41 razy
Otrzymał podziękowań: 248 razy
Ranking: 1800
FICS: chlebik

Postprzez AuroraBorealis » 21 wrz 2016, 10:07

chlebik napisał(a):Dużym plusem jest może sam fakt pokazania szachów dzieciom. Kiedyś od tego byli dziadkowie/ojcowie - wiadomo jak to teraz wygląda - nie tylko nawet nie chodzi o brak czasu, ale też o konkurencję ze strony innych gier planszowych (to prawdziwy biznes teraz) i komputera/tabletu. Jeśli choćby 1% z całego rocznika 'pociągnie' szachy choć trochę dalej to będzie to duży zysk dla dyscypliny w kraju.

W Islandii dzieciom w przedszkolach daje się książki do nauki gry w szachy. Książki są ozdobione ilustracjami disneya. To jest lepsza i tańsza zachęta niż zajęcia z kimś kto ledwo odróżnia gońca od piona.
AuroraBorealis

Postprzez korob » 21 wrz 2016, 10:50

I właśnie o to chodzi, by te nauczycielki, jak najszybciej dostały takie książeczki!
korob

Postprzez krzysio » 22 wrz 2016, 09:09

Znów się odrobinę tutaj gubię - to ma być nauka szachów i korzystanie z dobrodziejstw szachów jako gry uczącej wielu fajnych rzeczy? Czy wspieranie nauki alfabetu i nauki liczenia za pomocą deski? Jeśli to drugie to niech będzie, kiedyś były do tego kolorowe literki (przynajmniej pełny alfabet) i liczydło, dzisiaj może być i deska szachowa. Jeśli to pierwsze to są to zwyczajne igrzyska i robienie sobie jaj, gdzie nauczyciel często z siłą gry i wiedzą na poziomie wątpliwej V ma uczyć dzieci tego co sam nie potrafi.

Ten program już działa, bierze w nim udział pewnie kilkaset szkół (jeśli nie ponad tysiąc), w tym wiele które już wcześniej szachów uczyły i te pominąłbym w podsumowaniu programu (program niespecjalnie miał wpływ na to czy tam szachy są czy nie). Kilkaset szkół razy ok 15-20 dzieciaków da pewnie ponad 10 tys dzieci które szachów w ostatnim czasie uczono. Myślę że regularną roczną nauką poziom IV jest wręcz śmiesznie niski, zaryzykuje ktoś oszacowanie ile z tych dzieci taki poziom prezentuje? Co z resztą dzieci która swoje odsiedziała i pewnie poza wiedzą jak która figurka się nazywa i jak porusza już niewiele więcej wie?

I bynajmniej nie jestem przeciwnikiem szachów, jestem ich gorącym zwolennikiem. Jestem przeciwnikiem natomiast parodiowania szachów.
krzysio

Podziękował : 325 razy
Otrzymał podziękowań: 988 razy
Ranking: 0

Postprzez AuroraBorealis » 22 wrz 2016, 09:52

Opinia Linusa Torvaldsa o nauce programowania w szkołach: https://www.youtube.com/watch?v=MShbP3O ... .be&t=3174
Mam identyczne zdanie
AuroraBorealis

Postprzez hajdzik » 22 wrz 2016, 14:47

Nie ma opcji by w rok - dzieciaki nauczyć do poziomu IV kategorii.
Zajęcia które mają godzinę tygodniowo - i do tego dochodzą klasy 16-20 osobowe, z tego znaczna większość ma głęboko gdzieś te szachy - w tych warunkach raczej nie możliwe, by dzieciaki nauczyły się grać na poziomie przeciętnej IV kategorii.

Co do programu - zdania nie zmienię.
Znacznie lepiej by w szkole działały kółka szachowe lub uczniowskie kluby szachowe- przyjdzie znacznie mniej dzieci, ale za to chcących się coś nauczyć - a jeśli dziecko samo chce - to już połowa sukcesu
http://pionkiradzionkow.szachorum.pl/
hajdzik

Podziękował : 222 razy
Otrzymał podziękowań: 377 razy
Ranking: 1600
kurnik.pl: lg1702
FICS: hajdzik

Postprzez hajdzik » 22 wrz 2016, 18:56

to nie ma większego znaczenia - jak oceniasz 4 kat- troszkę lepiej lub gorzej niż ja
Organizuje turnieje szachowe i dzieci które chodzą 2-3 lata na zajęcia szachowe w różnych klubach - nie wiele z nich ma 4 kategorię szachową. Oczywiście są perełki - ale tutaj starajmy się oceniać całokształt klubu szachowego na podstawie całej grupy uczniów, a nie tylko tych najlepszych.
Każdy nauczyciel będzie się szczycić prymusem, ale będąc dyrektorem oceniamy średnią całej klasy - a nie patrzymy pod kątem jednego geniusza
A są to dzieci które chcą grać w szachy, zajęcia są prowadzone dwa razy w tygodniu i z szachistami którzy mają już jakieś doświadczenie
hajdzik

Postprzez krzysio » 22 wrz 2016, 19:32

To może chociaż V jeśli IV to tak wysokie progi? V to naprawdę niewiele więcej niż znajomość tego jak która figurka się porusza i jak dać prostego mata, plus "taktyka" na jedno posunięcie, przeciwnik podłoży materiał to go bierzemy. Jeśli szachy mają rozwijać dzięki umiejętności gry, to chyba wypada cokolwiek potrafić, by później pisać: "uczymy szachów bo gra w szachy rozwija"?

A że większość dzieci (nauczycieli pewnie też) to oleje i może mieć problem nawet z pokazaniem jak która figurka się porusza? To chciałbym widzieć podobne pobłażanie przy polskim czy matematyce (w nauczaniu początkowym) - większość dzieci olewa naukę czytania, pisania, tabliczkę mnożenia, naukę dodawania/odejmowania etc.

Numer przy szachach w szkole polega chyba na tym, że korzystamy (z jak najbardziej słusznego) argumentu, iż gra w szachy rozwija, przy czym wcale nie zamierzamy tych szachów uczyć w szkole, przynajmniej w znakomitej większości szkół. By ktoś się nie prz....ł o to, że dzieci nie uczymy grać w szachy, że nie potrafią grać w szachy, to zawsze można napisać "to nie chodzi o naukę gry w szachy a uczenie czegoś dzieci za pomocą deski". Więc ja tu nadal nie wiem - to nauka gry w szachy ma być w tych szkołach? Czy elementy matematyki i polskiego na bazie pierwszych 8 liter i cyfr?

I niestety, wiem w których szkołach w mojej okolicy uczy szachów szachista, on "produkuje" masę dzieci które pokazują się później na turniejach, wiem też gdzie uczy nauczyciel po kursie, bywa że żaden dzieciak nigdzie nie pokazał się choćby z V. Przekrój dzieci będzie wszędzie podobny, w jednym miejscu będzie to uczone, w drugim będzie totalny zlew. Taki zlew jak najbardziej możliwy, bo nie ma żadnych kryteriów oceny tego co nauczono (chyba że mam tu złą wiedzę).
krzysio

Podziękował : 325 razy
Otrzymał podziękowań: 988 razy
Ranking: 0

Postprzez hajdzik » 22 wrz 2016, 20:27

Krzysio - nie wydaje mi się byś miał jakieś pojęcie o nauce dzieci gry w szachy.
i nie chodzi tutaj o swoje jedno czy dwójke dzieci.
tu masz komfort po pierwsze bardzo małej liczby uczniów, a druga sprawa to komfort czasu - wybieracie odpowiedni czas do nauki
W szkole masz 20 dzieciaków z tego w znacznej większości czasu próbujesz nad nimi zapanować.
Do tego dochodzi tylko 45min - w których masz przeprowadzić zajęcia.

Poziom V kategorii - to nie tylko znajomość poruszania się bierek i proste maty w jednym ruchu.

jeśli dasz dzieciaka do turnieju OPEN gdzie trafi na graczy z kategoriami III, II i I kat- to tak - w zasadzie wygrane dwie partie z początkującymi dzieciakami mogą mu nawet dać IV kategorię.
Sprawa komplikuje się, gdy rzucimy takiego dzieciaka do turnieju na IV kategorię, gdzie dzieci mają w znacznej większości bez kategorii i czasem trafi się kilku z V kat.
Tam już na 7 rund trzeba już wszystkie wygrać by dziecko mogło zdobyć 4 kat, a jakieś 5,5pkt na V kat- jeśli trafią się przeciwnicy bez kat czyli 1000 pkt.
tak więc jak w turnieju wystartuje 20 dzieciaków - pomyśl ile może mieć takie zdobycze punktowe?

Tym co już troszkę grają w szachy - taka V czy IV kat wydaje się prosta do zdobycia- ale w przypadku dzieciaka 8-10 lat- już takie proste nie jest.
Ale to może potwierdzić, osoba która uczy większą grupę dzieciaków - i jeździ z nimi i sama prowadzi turnieje - wtedy jest pełny obraz dziecięcych szachów
hajdzik

Następna strona

Powrót do O projekcie