Nauczanie

Nauczanie

Postprzez Tomaszachista » 03 gru 2019, 10:12

Witam,

Czy są nauczyciele/instruktorzy, którzy nauczają szachów w przedszkolu, szkole i chcieliby się wymienić doświadczeniem?
Mam tu na myśli kontakt przez internet, ale również na żywo jeśli byłaby taka chęć.

Pozdrawiam
Tomaszachista

Podziękował : 27 razy
Otrzymał podziękowań: 59 razy
Ranking: 0

Re: Nauczanie

Postprzez korob » 04 gru 2019, 13:05

Tomaszachista napisał(a):Witam,
Czy są nauczyciele/instruktorzy, którzy nauczają szachów w przedszkolu, szkole i chcieliby się wymienić doświadczeniem?
Mam tu na myśli kontakt przez internet, ale również na żywo jeśli byłaby taka chęć.
Pozdrawiam

Obecnie uczę szachów w 2 szkołach podstawowych. Są to zajęcia pozalekcyjne w ramach pracy w Młodzieżowym Domu Kultury. Prowadzę również zajęcia pozalekcyjne w innej placówce oświatowej. Robię to zawodowo jako nauczyciel od 1980 roku, a wcześniej przez kilka lat prowadziłem zajęcia jako szachowy instruktor lub jako wolontariusz. W latach 1981-2019 prowadziłem jako nauczyciel lekcje przedmiotu szachy w wielu szkołach.
Zebrane doświadczenia próbuję wykorzystać podczas pracy nad moją stroną internetową.
Polecam Kurs interaktywny SzachyDzieciom.pl - https://szachydzieciom.pl
korob

Podziękował : 280 razy
Otrzymał podziękowań: 327 razy
Ranking: 2119

Postprzez Tomaszachista » 22 sty 2020, 12:06

korob napisał(a):Obecnie uczę szachów w 2 szkołach podstawowych. Są to zajęcia pozalekcyjne w ramach pracy w Młodzieżowym Domu Kultury. Prowadzę również zajęcia pozalekcyjne w innej placówce oświatowej. Robię to zawodowo jako nauczyciel od 1980 roku, a wcześniej przez kilka lat prowadziłem zajęcia jako szachowy instruktor lub jako wolontariusz. W latach 1981-2019 prowadziłem jako nauczyciel lekcje przedmiotu szachy w wielu szkołach.
Zebrane doświadczenia próbuję wykorzystać podczas pracy nad moją stroną internetową.

Zakładam, że miałeś sytuacje podczas swoich zajęć kiedy to np. jeden z Twoich uczniów był znacznie powyżej poziomu danej grupy.
Czy w takich sytuacjach ustalałeś inny plan zajęć dla takiego ucznia?
Tomaszachista

Podziękował : 27 razy
Otrzymał podziękowań: 59 razy
Ranking: 0

Postprzez korob » 23 sty 2020, 21:51

Zakładam, że miałeś sytuacje podczas swoich zajęć kiedy to np. jeden z Twoich uczniów był znacznie powyżej poziomu danej grupy.
Czy w takich sytuacjach ustalałeś inny plan zajęć dla takiego ucznia?

Dotknąłeś bardzo istotnego problemu. Podczas lekcji szkolnych należy zadbać, by każdy jakoś z lekcji skorzystał, ale w sporcie w pełni muszą skorzystać najlepsi, a gorsi jak przetrwają, to może i z nich coś będzie. Rozumiem, że mówimy tu bardziej o realiach szkolnych, a w tej rzeczywistości ważna jest też praca z uczniem zdolnym. Różnice poziomu należy brać pod uwagę i bardzo ważne jest, by nie zmarnować tych najlepszych. Bardzo często podczas moich zajęć lekcji uczniowie lub uczestnicy zajęć mają do wykonania odmienne zadania dostosowane do ich poziomu i potrzeb. Z tego względu w moim Kursie interaktywnym jest materiał podstawowy podany czcionką zwyczajną i są materiały rozszerzające dla ucznia zdolnego podane kursywą (czcionką ukośną). Ze względu na różnice poziomu dobrze jest klasę podzielić na 2 grupy - ambitniejszą i tę, która realizuje solidny, podstawowy program. Tak prowadziliśmy lekcje wraz z Krzysztofem Krupą w gimnazjum. Nauka szachów składa się zwykle z 2 podstawowych elementów: gry praktycznej i zajęć szkoleniowych. W ramach gry - w moich grupach - stosowałem rywalizację systemem szwajcarsko-duńskim, by najlepsi i najsłabsi grali głównie pomiędzy sobą. Najlepiej, gdy proces szkolenia szachowego realizowany jest przez zespół współpracujących ze sobą szkoleniowców, bo wtedy można szkolenie rozbić na jak najbardziej jednorodne grupy, szczególnie pod względem umiejętności. Zawsze próbowałem tworzyć takie zespoły, by optymalizować proces szachowego szkolenia. Rodziców najzdolniejszych, najbardziej rokujących szachowo dzieci namawiam na zintensyfikowanie szkolenia poprzez dodatkowy udział w silniejszej grupie lub poprzez samodzielne zatrudnienie instruktora lub trenera i rozpoczęcie szkolenia indywidualnego. Staram się pomóc w doborze grupy lub szkoleniowca biorąc pod uwagę "charakterystykę" utalentowanego dziecka i "charakterystykę" ewentualnego dodatkowego szkoleniowca.
Polecam Kurs interaktywny SzachyDzieciom.pl - https://szachydzieciom.pl
korob

Podziękował : 280 razy
Otrzymał podziękowań: 327 razy
Ranking: 2119

Powrót do Dla nauczycieli