Turniej szachowy Gdynia-Wolne Miasto Gdańsk, 1936 r.

Moderator: redjok

Turniej szachowy Gdynia-Wolne Miasto Gdańsk, 1936 r.

Postprzez Jan Szkudliński » 12 gru 2018, 14:42

Szanowni Państwo,

jestem historykiem, pracownikiem Muzeum Miasta Gdyni. Staram się zbadać interesującą informację z międzywojennej prasy, dotyczą turniejów szachowych, rozgrywanych pomiędzy reprezentacją Gdyni a Wolnego Miasta Gdańska. Otrzymałem już wiele pomocy ze strony użytkowniczki forum na stronie chess.com

Wiem, że drugi turniej odbył się w końcu maja 1936 r. w Gdańsku, i że zwyciężyła w nim reprezentacja Gdyni pod wodzą Kazimierza Woźniaka, najpewniej chodzi o tę osobę:
http://www.szachypolskie.pl/kazimierz-wozniak/

Liderem reprezentacji Gdańska był Herbert Suckau; po wojnie został on wysiedlony, osiadł we Flensburgu i był członkiem tamtejszego klubu szachowego, https://www.flensburger-schachklub.de/ - dokąd skierowałem już zapytanie.

Poszukuję dalszych informacji na temat gdyńskiego środowiska szachowego w latach międzywojennych. Szczególnie interesują mnie daty turniejów szachowych, tak miejskich, jak i międzymiastowych czy regionalnych, jak również możliwie wiele informacji na temat gdyńskich szachistów z okresu międzywojennego. Prasa dość skąpo relacjonowała tego rodzaju wydarzenia, a znajomość dat wydarzeń bardzo ułatwiłaby mi poszukiwania.

Wiem też, że holenderski szachista Fred van der Fliet wydał broszurę dotyczącą niemieckich szachistów na terenie dzisiejszej Polski, jednakże nie mam do niej łatwego dostępu - jest w Bibliotece Narodowej; nie wiem, czy znajdują się tam jakiekolwiek informacje na temat polskich szachistów z lat trzydziestych.

Czy mają Państwo pomysł, gdzie można poszukiwać informacji?

Z góry dziękuję i pozdrawiam,

Jan Szkudliński
Jan Szkudliński

Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 1 raz
Ranking: 0

Powrót do Historia szachów