Tata robi II kategorię

Moderator: Rafcik

Tata robi II kategorię

Postprzez treePL » 05 lis 2018, 14:30

Cześć,

Mój synek zainteresował się szachami (lat 6) z tej okazji chciałem odświeżyć kontakt z szachami.
Ponad 20 lat temu zrobiłem III kat. i był to max na który mnie było stać.

Od czasu do czasu pogrywałem sobie w internecie w szachy i wiem że w chwili obecnej nawet tej III kat. bym nie wbił jakbym wystartował w jakimś turnieju. Będąc dzieckiem marzyłem o II kategorii szachowej więc teraz postanowiłem to marzenie zrealizować.

Przy dwójce małych kochanych dzieciaczków nie mam czasu na regularny trening szachowy ale będę się starał gdzieś wcisnąć ćwiczenia.
Dodam że jestem totalnym antytalentem jeśli chodzi o szybkość liczenia wariantów czy taktyczne uderzenia więc mój cel chodź dla większości forumowiczów może wydawać się śmieszny dla mnie jest dużym wyzwaniem.

Będę relacjonował swoje postępy może kiedyś jakiś zabiegany tata będzie mógł ominąć błędy które robiłem ja :)
treePL

Podziękował : 41 razy
Otrzymał podziękowań: 72 razy
Ranking: 1376

Re: Tata robi II kategorię

Postprzez treePL » 05 lis 2018, 14:42

Raport 1

1. Rozpocząłem od zapytania w wyszukiwarce o naukę szachów, wyskoczyło to forum.
2. Przejrzałem kilka tematów o nauce tutaj
3. Zacząłem pierwszy rozdział w pierwszej książce Yusupowa od 3 dni nie mogę przejść przez pierwszy rozdział (brak czasu na ustawienie pozycji, przemyślenie itp)
4. Znalazłem godzinkę czasu na basenie z synem -> przerobione 34 zadania na lichess
5. Obejrzałem 2 filmiki Erica Rosena na YT przed snem
treePL

Postprzez chlebik » 05 lis 2018, 16:28

treePL napisał(a):3. Zacząłem pierwszy rozdział w pierwszej książce Yusupowa od 3 dni nie mogę przejść przez pierwszy rozdział (brak czasu na ustawienie pozycji, przemyślenie itp)

Jeżeli mówisz o pomarańczowej - 'Build up Your chess' - to jest ona na tym poziomie zdecydowanie za trudna. 'Ocena pozycji i planowanie' Euwego to jest wspaniała książka na Twoim obecnym poziomie.
You got big dreams. You want fame. Well, fame costs. And right here is where You start paying. With sweat. - Fame TV Series Intro
Mój dziennik: http://www.szachowe.pl/viewtopic.php?f=10&t=5118
chlebik

Podziękował : 59 razy
Otrzymał podziękowań: 310 razy
Ranking: 1800
FICS: chlebik

Postprzez treePL » 06 lis 2018, 11:13

chlebik napisał(a): 'Build up Your chess' - to jest ona na tym poziomie zdecydowanie za trudna. 'Ocena pozycji i planowanie' Euwego to jest wspaniała książka na Twoim obecnym poziomie.

Poszedłem za twoją radą, zamówiłem już tą książkę (i kilka innych przy okazji), przeczytałem też cały twój dziennik od 2014 roku, very nice od zera do II kategorii i rankingu ELO wow nice. Ty włożyłeś w gre bardzo dużo czasu ja nie mam nawet 10 części tego jedyne co to mój poziom startowy jest ciut wyższy bo już mam tą III kat.

Nowe postanowienie: będę grał 1 grę classica 15+15 na lichess (narazie mam 0 gier classic)
Stan obecny na lichess to:

training
125 zadań rank 1915

blitz
269 partii rank 1603
treePL

Postprzez treePL » 08 lis 2018, 00:59

Raport 2

Dziś był bogaty dzień w szachy.
+ Syn poszedł na pierwsze zajęcia do grupy średniozaawansowanej (w podstawowej uczą się ruchów syn już zna). Siedziałem z nim całe zajęcia :P będę musiał dodatkowo pracować 2h w sobotę przez to.
+ Podczas zajęć i wieczorem udało mi się w sumie rozwiązać 48 zadań szachowych co jest moim rekordem (przekroczyłem rank 2000 na lichess) aczkolwiek mocno się waha pomiędzy 1800 a 2000 ale dla mnie ok ważne że dostaje nietrywialne jak na mój poziom zadania.
+ Zagrałem dwie partie classical na lichess pierwszą poddałem szybko bo zagrałem jeden ruch za szybko i podstawiłem, drugą wygrałem i nawet całkiem nieźle poszło ranking narazie mocno się waha w tej chwili jest 1617

Poprzedni dzień też był ok, nie udało mi się siąść do Yusupova ale obejrzałem 3 filmikina YT o szachach rozwiązałem kilka zadań i zagrałem jedną grę classical.

W sumie mam teraz 177 zadań rozwiązanych. Chciałbym robić ~300 zadań miesięcznie oraz ~30 gier classic ale jak wyjdzie to zobaczymy.
Książki już w drodze powinny jutro być.
treePL

Postprzez treePL » 11 lis 2018, 21:27

Raport 3

Codziennie coś z szachami robię, ale nadal gram straszne drewno :)

Lichess:
Classical 9 szt. 1680
Trainings 201 szt. 1998

Przeczytane 2 rozdziały z 'Ocena pozycji i planowanie' Euwego ale czytanie książek z ustawianiem tych pozycji jest mega czasochłonne.

Mam wrażenie że nie gram lepiej nawet o milimetr :(
treePL

Postprzez Daniel » 11 lis 2018, 21:37

A czy mógłbyś zaprezentować nam jakąkolwiek swoją partię? :)
Daniel

Podziękował : 215 razy
Otrzymał podziękowań: 346 razy

Postprzez treePL » 12 lis 2018, 09:47

Szczerze to wstydzę się swoich partii bo 100% moich przegranych to niewymuszona strata materiału (taktyka).

I widzę że aby to poprawić muszę:
1. grać wolniej
2. rozwiązywać więcej zadań
3. nie grać jak nie ma na to warunków odpowiednich

Oczywiście wszystkie moje poczynania można obejrzeć dość dokładnie na https://lichess.org/@/treePL
treePL

Postprzez Kaczmar » 12 lis 2018, 22:27

treePL napisał(a):Szczerze to wstydzę się swoich partii bo 100% moich przegranych to niewymuszona strata materiału (taktyka). ...

Duży błąd. Wytykanie błędów, pokazywanie wzmocnień, obalanie planów przez kogoś innego daje wyśmienity materiał do analizy, pozwala zauważyć błędy, których się nie zauważa. Wrzuć jakąś partię graną tempem minimum P60 a przekonasz się ile dobrego może przynieść taka wspólna analiza.
Kaczmar

Podziękował : 231 razy
Otrzymał podziękowań: 304 razy
Ranking: 0
FICS: Kaczmar

Postprzez panrudzki » 15 lis 2018, 12:11

A wrzucanie swoich partii z prośbą o analizę nie zaśmieci forum? Sam bym chętnie poddał kilka swoich partii pod taka krytykę...
panrudzki

Podziękował : 36 razy
Otrzymał podziękowań: 36 razy

Postprzez panrudzki » 15 lis 2018, 12:15

treePL napisał(a):Szczerze to wstydzę się swoich partii bo 100% moich przegranych to niewymuszona strata materiału (taktyka).

I widzę że aby to poprawić muszę:
1. grać wolniej
2. rozwiązywać więcej zadań
3. nie grać jak nie ma na to warunków odpowiednich

Oczywiście wszystkie moje poczynania można obejrzeć dość dokładnie na https://lichess.org/@/treePL

Szczerze podpisuje się pod Twoimi spostrzeżeniami. Ja próbowałem za wszelka cenę osiągać cele treningowe w rodzaju "do końca miesiąca przerobić X zadań" i efekt był taki, ze robiłem zadania szybko i powierzchownie. Efekt takiego treningu żaden, nawet mój poziom gry się pogorszył, bo częściej zdarzają mi się elementarne przeoczenia w partiach długich.

Teraz próbuje nad każdym zadaniem chwile pomyśleć a gdy liczę warianty, to celowo zwalniać. Zobaczymy, czy to przyniesie efekty.
panrudzki

Podziękował : 36 razy
Otrzymał podziękowań: 36 razy

Postprzez Kaczmar » 15 lis 2018, 13:59

panrudzki napisał(a):A wrzucanie swoich partii z prośbą o analizę nie zaśmieci forum? Sam bym chętnie poddał kilka swoich partii pod taka krytykę...

Załóż odpowiedni wątek i wrzuć. Po to jest między innymi to forum. A czy komuś się będzie chciało poświęcić swój czas, przeanalizować i odpisać to już inna sprawa. Jeżeli dodasz swoje komentarze, przemyślenia i uwagi do partii to szanse będą na pewno dużo większe, że kogoś wciągniesz do "dyskusji".
Kaczmar

Podziękował : 231 razy
Otrzymał podziękowań: 304 razy
Ranking: 0
FICS: Kaczmar

Postprzez treePL » 19 lis 2018, 11:42

Raport 4 a tak na prawdę week 2 (od teraz będę starał się wpisywać regularnie co tydzień)

Lichess:
8 partii classical (15+15) (elo 1695)
92 zadania (elo 1865)

50 zadań na innych stronach

3 godzinne filmiki instruktażowe (debiuty)

Główne błędy:
- lekceważenie przeciwników jeśli mają dużo mniejszy ranking
- niewymuszone straty materiału
- niewykorzystywanie możliwości taktycznych
- brak planu gry po wyjściu z fazy debiutu (nie żebym miał opracowane jakieś linie tylko debiutem nazywam tu czas do wyprowadzenia lekkich figur oraz roszady)

Zauważone postępy:
+ powolutku zaczynam widzieć motywy matowe w 2ch posunięciach oraz niektóre taktyczne uderzenia (tez max na 2 posunięcia)
treePL

Postprzez treePL » 25 lis 2018, 22:02

Week 3

60 zadań na lichess (suma 340)
6 partii classic (suma 25)
Zakupiony program CT-ART 4.0 (zadania 1200-2400 elo) rozwiązałem 46 zadań (suma 46)
Końcówki wieżowe i pionkowe (2h filmiki)
Gra z komentarzem (1h filmik)
2 rozdziały książki o ocenie pozycji

Synek przerabia Mat w 1 :) idzie mu coraz lepiej
treePL

Postprzez treePL » 02 gru 2018, 19:27

Week 4

0 zadań na lichess
3 partie classic na lichess (28)
CT-ART 4.0 (zadania 1200-2400 elo) rozwiązałem 27 zadań (73) -> za trudne są dla mnie
Zakupiona szachowa taktyka (1600-1800 elo) też trudne bardzo narazie sama teoria (26/210)
Ze 2 filmiki po 1h na YT

Trochę jestem podłamany tymi zadaniami, kupiłem specjalnie zadania aby robić według tematów super niby powinienem się czegoś nauczyć ale okazało się że nawet poświęcając 5+ min na pozycję nie jestem w stanie znaleźć odpowiedniego ruchu początkowego a nawet jak znajde 2-3 ruchy początkowe to dalej nie widzę kombinacji wygrywającej jeśli znajduje się dalej niż 2 posunięcia (nie licząc matów które generalnie są łatwiejsze do wychwycenia).
treePL

Następna strona

Powrót do Trening szachowy