Nowy prezes PZSZach i inne otwarcie na media?

Moderator: redjok

Nowy prezes PZSZach i inne otwarcie na media?

Postprzez krzysio » 29 lis 2018, 13:14

Gdy raz na miesiąc pojawiała się jakaś medialna wzmianka o szachach, to i raz na miesiąc pojawiał się tutaj temat o niej. Gdy szachy w mediach prawie codziennie, to tu ... zauważono tylko Kanarkiewicza w TVN. Chyba, że coś przegapiłem?

Kawał fajnej roboty, albo samego prezesa, albo kogoś z centrali. Raz wyciągnie to szachy z "piwnic", a dwa może sporo ułatwić w ubieganie się o stypendia dla najlepszych, też i o dopłaty decydentów np do turniejów. W zasadzie coś, co można zrobić prawie "bez-kosztowo".
krzysio

Podziękował : 328 razy
Otrzymał podziękowań: 1029 razy
Ranking: 0

Re: Nowy prezes PZSZach i inne otwarcie na media?

Postprzez Kaczmar » 29 lis 2018, 15:44

Niestety szachy nadal nie są u nas traktowane jako dyscyplina sportowa. Gdy koleżanka córki przyniosła do szkoły puchar z zawodów konnych to dostała 6 z WFu, gdy córka przyniosła puchar z zawodów szachowych to nie dostała 6.
Kaczmar

Podziękował : 217 razy
Otrzymał podziękowań: 293 razy
FICS: Kaczmar

Postprzez Titrant » 16 gru 2018, 17:44

krzysio napisał(a):Gdy raz na miesiąc pojawiała się jakaś medialna wzmianka o szachach, to i raz na miesiąc pojawiał się tutaj temat o niej. Gdy szachy w mediach prawie codziennie, to tu ... zauważono tylko Kanarkiewicza w TVN. Chyba, że coś przegapiłem?

Jestem przekonany, że to naczynia połączone - wcześniej gdy nie było tylu stron o szachach ludzie odwiedzali chętnie forum, bo na dobrą sprawę tylko tu mogli o nich pogadać; teraz gdy stron szachowych jest znacznie więcej (fanpejdże na społecznościówkach, kanały na YT, kafejki, amatorskie blogi, infoszach, wiadomości w profesjonalnych serwisach informacyjnych...) to platform i możliwości do takich rozmów jest znacznie znacznie więcej i stąd maleje potrzeba dzielenia się tym na forum (choćby po to żeby się nie powielać; albo z przekonania, że wszyscy już o tym wiedzą).

krzysio napisał(a):Kawał fajnej roboty, albo samego prezesa, albo kogoś z centrali. Raz wyciągnie to szachy z "piwnic", a dwa może sporo ułatwić w ubieganie się o stypendia dla najlepszych, też i o dopłaty decydentów np do turniejów. W zasadzie coś, co można zrobić prawie "bez-kosztowo".

Pytanie czy to zasługa pracy PZSzachu czy przyczynia się do tego ktoś inny.

Kaczmar napisał(a):Gdy koleżanka córki przyniosła do szkoły puchar z zawodów konnych to dostała 6 z WFu, gdy córka przyniosła puchar z zawodów szachowych to nie dostała 6.

Dla mnie to logiczne, bo WF to wychowanie fizyczne - wyniki w szachach nie dowodzą świetnej sprawności fizycznej.
"Powinieneś podążać za swoim własnym marzeniem - nie kogoś innego! Droga nigdy nie będzie prosta, ale powinieneś nauczyć się czerpać przyjemność z samej podróży". Viswanathan Anand
Titrant

Podziękował : 124 razy
Otrzymał podziękowań: 191 razy
Ranking: 1000

Postprzez rutra » 16 gru 2018, 19:37

Titrant napisał(a):Dla mnie to logiczne, bo WF to wychowanie fizyczne - wyniki w szachach nie dowodzą świetnej sprawności fizycznej.

A wyniki jazdy konnej dowodzą?
rutra

Podziękował : 1667 razy
Otrzymał podziękowań: 2099 razy
Ranking: 1569

Postprzez AuroraBorealis » 16 gru 2018, 19:41

A jezdziłeś kiedyś konno? Trzeba mieć świetną kondycję :)
AuroraBorealis

Podziękował : 174 razy
Otrzymał podziękowań: 417 razy
Ranking: 2120

Postprzez Titrant » 16 gru 2018, 22:08

rutra napisał(a):A wyniki jazdy konnej dowodzą?

Dowodzą.
"Powinieneś podążać za swoim własnym marzeniem - nie kogoś innego! Droga nigdy nie będzie prosta, ale powinieneś nauczyć się czerpać przyjemność z samej podróży". Viswanathan Anand
Titrant

Postprzez Kaczmar » 16 gru 2018, 22:58

Titrant napisał(a):
Kaczmar napisał(a):Gdy koleżanka córki przyniosła do szkoły puchar z zawodów konnych to dostała 6 z WFu, gdy córka przyniosła puchar z zawodów szachowych to nie dostała 6.

Dla mnie to logiczne, bo WF to wychowanie fizyczne - wyniki w szachach nie dowodzą świetnej sprawności fizycznej.

Czyli co za biatlon 6stka a za zawody na strzelnicy sportowej już nie? ;)
A kręgle? Podchodzą czy nie podchodzą?
Oczywiście traktuję to wszystko z przymrużeniem oka. Myślę, że sam nauczyciel WFu ma dylematy jak postępować w takich sytuacjach.
Kaczmar

Podziękował : 217 razy
Otrzymał podziękowań: 293 razy
FICS: Kaczmar

Postprzez AuroraBorealis » 16 gru 2018, 23:02

Gdybym był nauczycielem WF, to też bym za szachy oceny nie dał. Bez przesady.
AuroraBorealis

Postprzez Petro » 16 gru 2018, 23:13

Mi nauczyciel zawsze dawał 6stkę z szachów jak były zawody, na których reprezentowałem szkołę, ale szachy sprawności fizycznej nie podnoszą.

Za biathlon bym dał 6 (przez większość czasu się jednak biegnie), a za zawody na strzelnicy już niekoniecznie. Za kręgle też raczej nie.
Partia ma trzy fazy: w pierwszej ma się nadzieję, że stoi się lepiej, w drugiej wierzy się, że pozycja jest lepsza, w trzeciej widzi się, że pozycja jest przegrana.-Ksawery Tartakower
Petro

Podziękował : 45 razy
Otrzymał podziękowań: 32 razy
Ranking: 1800
kurnik.pl: Petro22

Postprzez Titrant » 16 gru 2018, 23:19

Kaczmar napisał(a):Czyli co za biatlon 6stka a za zawody na strzelnicy sportowej już nie? ;)

Za biatlon 6 i za strzelanie na strzelnicy też 6. Z łuku tak samo. Każdy kto kiedykolwiek strzelał wie ile wymaga to opanowania, precyzji i... siły.

PS. 6 to za puchar (o którym była mowa), za sam udział to 5.
Kaczmar napisał(a):A kręgle? Podchodzą czy nie podchodzą?

Wszystkie sporty "ruchowe". Kręgle też.
Titrant

Postprzez krzysio » 17 gru 2018, 00:40

Skoro sami szachiści tak mocno ściągają szachy w dół, to czego oczekiwać od "nie szachistów"? Tego, że np będą w szkole jakoś nagradzać dzieci za świetne wyniki w szachach? Jeśli nie stopniem z w-f to gdzie i jak? Że wybitni juniorzy załapią się na jakieś stypendium sportowe gdzieś? A kto im go da, skoro sami szachiści wywalą szachy ze sportu?

Szachy sportem "nieruchowym"? Po części tak. Ale jestem ciekaw, gdyby popatrzeć na jakąś średnią statystyczną szachistów i "nie szachistów", w dwóch dyscyplinach czysto ruchowych - ping pong i pływanie, to jakie "wyniki" by wyszły? A po co szachiści to robią (przynajmniej ci dobrzy)? A to tu na forum powinno być wiadome prawie każdemu, też tym, co szachy kwalifikują jako sport "nieruchowy".

A nawiąże do Darka Świercza tutaj (nie jedyny stypendysta szachowy w USA), bo jego przejście świetnie pokazuje, czym się różnimy od Anglosasów. My z takiego Darka zrobilibyśmy z jednej strony niewolnika federacji (bo kiedyś dostał jakieś kieszonkowe na jakiś turniej ze związku), szachy mu obśmiejemy, to to co najwyżej planszówka, a tam dostanie solidne stypendium sportowe i taryfę ulgową na studiach jako sportowiec. Wy będziecie robić kpinki z oceny z w-f, bo sport "nieruchowy", a tam mu ustawią studia pod szachy.
krzysio

Postprzez AuroraBorealis » 17 gru 2018, 09:53

krzysio napisał(a):

A nawiąże do Darka Świercza tutaj (nie jedyny stypendysta szachowy w USA), bo jego przejście świetnie pokazuje, czym się różnimy od Anglosasów. My z takiego Darka zrobilibyśmy z jednej strony niewolnika federacji (bo kiedyś dostał jakieś kieszonkowe na jakiś turniej ze związku), szachy mu obśmiejemy, to to co najwyżej planszówka, a tam dostanie solidne stypendium sportowe i taryfę ulgową na studiach jako sportowiec. Wy będziecie robić kpinki z oceny z w-f, bo sport "nieruchowy", a tam mu ustawią studia pod szachy.

Przestań się ośmieszać. Świerczowi nie płacono "kieszonkowego", tylko opłacano wyjazdy za międzynarodowe turnieje. To po pierwsze. Po drugie stypendia w USA nie pochodzą z pieniędzy podatników. Federacja amerykańska nie płaci ani grosza na stypendia, a np wyjazdy na wiele międzynarodowych turniejów juniorskich pokrywają rodzice (w przeciwieństwie do Polski, gdzie dokłada się każdy podatnik). Stypendia w USA rozdaje z prywatnej kasy miliarder Sinquefiled, ew uczelnie, na których za nauke się PŁACI i które są PRYWATNE. Jak nie widzisz różnicy pomiędzy finansowaniem czegoś ze srodków budżetowych i prywatnych to nie ma dyskusji.
AuroraBorealis

Postprzez AuroraBorealis » 17 gru 2018, 09:53

krzysio napisał(a):

Przestań się ośmieszać. Świerczowi nie płacono "kieszonkowego", tylko opłacano wyjazdy namiędzynarodowe turnieje. To jest kupa forsy. To po pierwsze. Po drugie stypendia w USA nie pochodzą z pieniędzy podatników. Federacja amerykańska nie płaci ani grosza na stypendia, a np wyjazdy na wiele międzynarodowych turniejów juniorskich pokrywają rodzice (w przeciwieństwie do Polski, gdzie dokłada się każdy podatnik). Stypendia w USA rozdaje z prywatnej kasy miliarder Sinquefiled, ew uczelnie, na których za nauke się PŁACI i które są PRYWATNE. Jak nie widzisz różnicy pomiędzy finansowaniem czegoś ze srodków budżetowych i prywatnych to nie ma dyskusji.

I jeszcze jedno - żeby dostać na amerykańskiej uczelni stypendium szachowe, to wcale nie trzeba zmieniać federacji. To tak do Twojej wiadomości.
AuroraBorealis

Postprzez krzysio » 17 gru 2018, 10:28

AuroraBorealis napisał(a):...
...

Wiesz co Aurora, kilka razy skasowałem to co napisałem, bo ciężko ustosunkować się do Twojego tekstu/zaczepki. I doszedłem do wniosku, że nie warto wchodzić tutaj z Tobą w polemikę.
krzysio

Postprzez AuroraBorealis » 17 gru 2018, 12:24

Cięzko się ustosunkować do argumentów? Dla Ciebie dziesiątki/setki tysięcy złotych to kieszonkowe. Tylko dziwne, że tak marudzisz na opłaty i jezdzisz na Słowacje z dzieckiem. Gdyby niektórzy zawodnicy nie dostawali tego "kieszonkowego", to byś w Polsce opłat w ogóle nie płacił.

Dla mnie szachy nie są sportem, tylko grą z pogranicza sportu i nauki. Trening jest wybitnie naukowy i nie ma nic wspólnego z treningiem żadnej dyscypliny, którą uznaje się za sportową. Jeszcze nie słyszałem, żeby ktoś się nauczył grac w koszykówkę, hokeja, siatkę, alb biegać na 100 metrów siedząc w domu i wykonując pracę umysłową i czytając książki. Turnieje szachowe to przede wszystkim praca umysłowa. Do takiej pracy potrzebna jest też pewna wytrzymałość fizyczna, ale tak jest nei tylko w szachach. Jeszcze nie słyszałem, żeby ktoś robił turnieje matematyczne i nazywał matematykę sportem. A przecież podczas takich konkursów też jest rywalizacja - kto więcej rozwiaże, ten wygrywa. W matematyce metody nauki/treningu są podobne do szachów. Nie do piłki nożnej, zapasów, czy kolarstwa.

Nie znam ani jednego aktywnego piłkarza-grubasa. Za to wśród szachistów większość ma sprawność fizyczną poniżej średniej. W podstawówce do klubu szachowego, w którym grałem przychodziło 30-40 juniorów. Tylko ja miałem dobre wyniki w sporcie. Reszta nadwaga, albo chudzielce bez mięśni. Oczywiście znajdzie się wśród szachistów trochę osób wysportowanych. Ale w sporcie KAZDY ma być wysportowany. Każdy bokser jest wysportowany. Każdy piłkarz i hokeista. A szachista np co 10.

Zeby było jasne - sumo i curling to też dla mnie nie sporty.

To, że szachy sportem nie są to nic złego. Nie są gorsze do lekkiej atletyki. Są po prostu inne. Tyle, że szachiści nauczyli się kasę ciągnąć z ministerstwa sportu i dlatego zależy im, żebys zachy były uznawane za sport. Porównanie lekkiej atletyki, piłki nożnej, albo pływania do szachów nie ma sensu, bo wyniki są ośmieszające dla szachów. Te 3 dyscypliny mają ze sobą masę wspólnego, a z szachami prawie nic.
AuroraBorealis

Następna strona

Powrót do Artykuły i wiadomości szachowe