www.chess.com

Moderator: redjok

Re: www.chess.com

Postprzez Grem » 22 lis 2018, 10:40

Na chess.com uruchomiono ostatnio fajną opcje rozwiązywanie zadań szachowych na szybkość, w ciągu 5 minut rozwiązać jak najwięcej, trzy pomyłki=koniec zabawy, tu opis Puzzle Rush bo tak się to nazywa, kto rozwiąże więcej w ciągu tego czasu(5 minut, obecny rekord 49 należy do GM Hikaru ), świetne ćwiczenie, każdy może próbować kolejne razy, nie ma chyba jakiegoś limitu, dobrej zabawy ;D <:D .

P.S. Na darmowym koncie można próbować tylko po raz drugi, niestety jest limit.
Tylko ten nie popełnia błędów, kto nic nie robi - Napoleon Bonaparte
Grem

Podziękował : 130 razy
Otrzymał podziękowań: 242 razy
Ranking: 0
kurnik.pl: Gremar64
FICS: Gremar

Postprzez matman » 08 lut 2019, 20:58

Gram sobie blitza, proponuję przeciwnikowi remis, przeciwnik odrzuca propozycję, szachuję króla, ta sama pozycja pojawia się wielokrotnie (5 może więcej razy), a gra toczy się dalej? Dlaczego nie było automatycznego remisu?
matman

Podziękował : 56 razy
Otrzymał podziękowań: 75 razy

Postprzez dczerw » 28 mar 2019, 11:19

Zdaje się, że jak pozycja się kilka razy powtórzy to trzeba zaproponować remis i wtedy chess.com to uznaje za reklamację remisu. Ale jestem pewien, że po 5ciokrotnym powtórzeniu automatycznie jest remis :)
"Produkuję" szachy w każdej odsłonie, a spis mojej twórczości znajdziesz:
http://www.dawidszachuje.pl/spis-tresci/
dczerw

Podziękował : 25 razy
Otrzymał podziękowań: 141 razy
Ranking: 2259

Postprzez BAROL » 28 mar 2019, 11:26

Gdyby tak było, no to jest niezgodne to z Kodeksem. W realu , o ile mi wiadomo, bez reklamacji nie ma remisu. Niektóre kafejki chyba podchodzą do tego podobnie (nie piszę o kurniku), albo można sobie ustawić, że np tylko wczasie ostatnich 30 sekund na twoim zegarze po trzykrotnym wystąpieniu pozycji Twoja propozycja remisu jest z automatu.
[Sprawdziłem ten układ po raz 5ty występujący - przyznaję rację - remis! Z tym warunkiem, że pozycja musi wystąpić bez przerw, po kolejnych przemiennych ruchach obu graczy].
Ostatnio edytowany przez BAROL 28 mar 2019, 12:46, edytowano w sumie 2 razy
BAROL

Podziękował : 426 razy
Otrzymał podziękowań: 61 razy
Ranking: 1800
kurnik.pl: szachrajos

Postprzez dczerw » 28 mar 2019, 11:42

Ale szachy internetowe nie podlegają pod kodeks fide ;)
Przykładowo jeżeli w pozycji K+S vs. K+G spadnie Ci czas to na chess.com jest remis (według FIDE przegrana)
dczerw

Postprzez BAROL » 28 mar 2019, 11:48

Tak jak już dziś pisałem - na szczęście są inne kafejki, z ustawieniami mniej lub bardziej realnymi. Co do wspomnianej końcówki, to chciałem zauważyć, że jeśli przeciwnik pomoże w końcówce: lekka figura na lekką, to w teorii nawet samotnym gońcem lub skoczkiem można zamatować (z wyjątkiem układu z gońcami jednopolowymi).
BAROL

Postprzez dczerw » 28 mar 2019, 13:57

Jeżeli pomoże to owszem, ale nie oszukujmy się - każdy kto choć trochę ogarnia szachy to nie pomoże. (A jak ktoś nie ogarnia to i tak nie będzie wiedział jak pomóc!) Więc jak dla mnie podejście chess.comowe ma jak najbardziej sens :)
dczerw

Postprzez BAROL » 28 mar 2019, 14:18

Ogólnie racja. Ludzie jednak grają w różnym wieku i na różnym poziomie, i dlatego rozumiem, że w Kodeksie nie mogli zrobić inaczej. Pomóc wygrać można przypadkiem, ze względu na niższy poziom zrozumienia. Nie licząc podstawek, chyb włąśnie tak to najczęściej się odbywa.
Błędy też bywają rózne, zwykle odpowiadają poziomowi gry, inne między mistrzami inne na poziomie V kat., a Kodeks jest jeden dla wszystkich.
Ostatnio edytowany przez BAROL, 28 mar 2019, 14:26, edytowano w sumie 1 raz
BAROL

Postprzez dczerw » 28 mar 2019, 14:24

Tak, ale podejście chess.comu wydaje mi się bardziej ludzkie ;)
dczerw

Postprzez BAROL » 28 mar 2019, 14:28

A może to właśnie błędy są ludzkie. Nie zapominajmy - różne na różnym poziomie! Poglądy to kwestia perspektywy - moja jest bardziej oddolna :lol2:
A Kodeks jeden.
BAROL

Postprzez adse » 28 mar 2019, 18:23

W blitzu często nie ma czasu na zaproponowanie remisu, dlatego podejście kurnikowe i remis z urzędu mi odpowiada.
adse

Podziękował : 69 razy
Otrzymał podziękowań: 502 razy

Postprzez kolokwium » 28 mar 2019, 23:28

dczerw napisał(a):Ale szachy internetowe nie podlegają pod kodeks fide ;)
Przykładowo jeżeli w pozycji K+S vs. K+G spadnie Ci czas to na chess.com jest remis (według FIDE przegrana)
O ile wiem, to taka sytuacja jest zgodna z przepisami USCF.

BAROL napisał(a):Gdyby tak było, no to jest niezgodne to z Kodeksem. W realu , o ile mi wiadomo, bez reklamacji nie ma remisu.
Wg przepisów FIDE jest remis z urzędu po pięciokrotnym powstaniu pozycji.

BAROL napisał(a):[Sprawdziłem ten układ po raz 5ty występujący - przyznaję rację - remis! Z tym warunkiem, że pozycja musi wystąpić bez przerw, po kolejnych przemiennych ruchach obu graczy].
Warunek (jeżeli jest) to dodatek lichess.com, wg FIDE laws of chess warunkiem jest aby wszystkie możliwości ruchu były w każdej pozycji takie same (statycznie i dynamicznie równoważne pozycje).
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
Piszę poprawnie po polsku.
kolokwium
Moderator

Podziękował : 2221 razy
Otrzymał podziękowań: 2359 razy
kurnik.pl: tpp
FICS: tepepe

Postprzez BAROL » 28 mar 2019, 23:37

Oki. Ja mam przepisy gry turniejowej z 2014 i w artykule 9.6 mam napisane: Partia kończy się remisem w następujących sytuacjach:
a) identyczna pozycja, zgodnie z art. 9.2b, pojawiła się przynajmniej po raz piąty w wyniku kolejnych przemiennych posunięć obu zawodników.

Więc ostatecznie jak to rozumieć, bo się troszkę pogubiłem...pięć kolejnych identycznych, czy niekoniecznie kolejnych?
BAROL

Postprzez kolokwium » 29 mar 2019, 00:19

Obowiązujące od 1 stycznia 2018 roku
9.6. Partia kończy się remisem w następujących sytuacjach:
9.6.1. identyczna pozycja, zgodnie z art. 9.2.2, pojawiła się przynajmniej po raz piąty.
9.6.2. jeżeli obaj zawodnicy wykonali przynajmniej 75 posunięć, bez posunięcia pionkiem i jakiegokolwiek bicia. Jednakże w przypadku, gdy ostatnim posunięciem jedna ze stron matuje, to ten mat wygrywa partię.

9.2.2. Pozycje są uznane za identyczne, jeżeli za każdym razem na tego samego zawodnika przypada posunięcie, jeśli bierki tego samego rodzaju i koloru zajmują te same pola oraz istnieje możliwość wykonania wszystkimi bierkami takich samych posunięć. Pozycje nie są uznane za identyczne, jeżeli:
9.2.2.1. w pierwszej pozycji pionek mógł zostać zbity w przelocie („en passant“).
9.2.2.2. król i wieża mają prawo do roszady w pierwszej pozycji, a w następnych pozycjach to prawo utraciły. Prawo do wykonania roszady traci się tylko wtedy, gdy król lub wieża wykonały posunięcie.

9.6 If one or both of the following occur(s) then the game is drawn:
9.6.1 the same position has appeared, as in 9.2.2 at least five times.
9.6.2 any series of at least 75 moves have been made by each player without the movement of any pawn and without any capture. If the last move resulted in checkmate, that shall take precedence.
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
Piszę poprawnie po polsku.
kolokwium
Moderator

Podziękował : 2221 razy
Otrzymał podziękowań: 2359 razy
kurnik.pl: tpp
FICS: tepepe

Postprzez BAROL » 29 mar 2019, 00:35

Czyli się pozmieniało. Dobrze wiedzieć, trzeba będzie pokreślić, albo nowe wydrukować, bo to pewnie niejedyne zmiany.
BAROL

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Kafejki szachowe