Quiz szachowy

Moderator: redjok

Re: Quiz szachowy

Postprzez kolokwium » 29 mar 2019, 02:58

Jak nie ma chętnych odpowiedzieć, to odpowiem.
IM Krzysztof Pytel.
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
Piszę poprawnie po polsku.
kolokwium
Moderator

Podziękował : 2221 razy
Otrzymał podziękowań: 2360 razy
Ranking: 0
kurnik.pl: tpp
FICS: tepepe

Postprzez BAROL » 29 mar 2019, 09:36

Bingo :D Gratulacje!
Pałeczka przekazana.
BAROL

Podziękował : 431 razy
Otrzymał podziękowań: 61 razy
Ranking: 1800
kurnik.pl: szachrajos

Postprzez kolokwium » 27 kwi 2019, 12:47

Na co należy zwrócić uwagę korzystając z mechanicznego zegara szachowego?
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
kolokwium
Moderator

Postprzez BAROL » 27 kwi 2019, 16:55

Nastawienie mechanizmów na tą samą, konkretną godzinę, ich nakręcenie, sprawdzenie czy w miarę równo chodzą (ew.wyrównujemy mechanizmy).
W niektórych zegarach trzeba jeszcze odblokować lub wyrównać przyciski/wajchy/dzwignie (ustawić w równowadze - zegary stop!), i sprawdzić, czy nie ma problemów z ich wciskaniem, czy w ogóle ich wciśnięcie zatrzymuje właściwy zegar uruchamiając wskazówki drugiego. Sprawdzieć, czy chorągiewki we właściwym momencie podnoszą się i opadają, ogólnie - czy działają poprawnie i podobnie. Dodatkowo, szczególnie przy blitzach, uważamy aby wskazówki ustawić z właściwej strony chorągiewek ^_^ .
BAROL

Postprzez kolokwium » 27 kwi 2019, 22:35

Prawie idealnie! Brakuje mi jeno uwzględnienia paralaksy i aby małe wskazówki były ustawione tak samo i najlepiej kontrola na 6:00.

zaliczone
kolokwium
Moderator

Postprzez BAROL » 30 kwi 2019, 09:27

Pytanie w stylu Wielkiej Gry, z gatunku: Gra o Tron:

Botwinnik o Laskerze: wiedział, kiedy należy uchylić się od meczu (gdy przeciwnik znajdował się w dobrej formie sportowej), a kiedy przeciwnie - trzeba dążyć do podjęcia walki!
Jak wiadomo, Emanuel Lasker mistrzem świata był przez 27 lat. W tym czasie jedynie sześciokrotnie bronił tytułu (!). (Dla porównania - np. Kasparow - 6 razy przez lat 15; Steinitz 4 razy w ciągu 8 lat panowania). Wynikało to z faktu, że mistrz z Barlinka stawiał warunki niełatwe do przyjęcia dla większości potencjalnych pretendentów. Zwłaszcza wyjątkowo wysokie wpisowe dla niektórych stawało się przeszkodą nie do przejścia. Efekt był taki, że Lasker miał dwa długie okresy, 10 i 11 lat, kiedy nie rozegrał ani jednego meczu w obronie tytułu! Zdarzyło się też, że, grając ze Schlechterem, mecz o szachową koronę z powodów finansowych (oficjalnie) został skrócony z 30 do 10-ciu partii (przy stanie 5:5!).

- Proszę wymienić przynajmniej trzech wielkich mistrzów, którzy będąc w szczytowej formie, głównie z braku odpowiednich funduszy nie zdołali zagrać o Tron z Laskerem.
BAROL

Postprzez Mattix » 06 maja 2019, 22:56

- Akiba Rubinstein
- Rudolf Charousek
- Harry Pillsbury

edit: Chociaż Charousek to może niekoniecznie z powodów finansowych, bo mu się niestety zmarło zanim te finanse zaczął w ogóle zbierać. Więc może

- Geza Maróczy
Mattix

Podziękował : 5 razy
Otrzymał podziękowań: 15 razy

Postprzez BAROL » 07 maja 2019, 06:23

Rubinstein i Maroczy tak, Pilsburry i Charousek moim zdaniem tylko planowali, ale nie próbowali się umawiać na mecz. Podpowiem, że pozostali pasujący do odpowiedzi ostatecznie grali o tytuł, ale po latach, w momencie kiedy ich forma nie była optymalna (jeden z nich w końcu zebrał wymaganą kwotę, drugiemu Lasker - widząc, że stracił połowę dawnej siły gry - odpuścił mu ... połowę wpisowego).
BAROL

Postprzez Mattix » 07 maja 2019, 16:31

O ile mi wiadomo Pillsbury prowadził z Laskerem rozmowy na temat meczu o tytuł. A nawet jeśli się mylę to pytanie zostało źle sformułowane, bo nie ma w nim ani słowa o oficjalnym rzuceniu wyzwania.
Mattix

Postprzez BAROL » 07 maja 2019, 19:30

Zaznaczyłem (tak mi się zdawało :/ ), że może chodzić też o sytuacje, kiedy do pojedynku dochodzi, ale ze względu na wysokie wymagania finansowe Laskera dopiero po klku latach, lub nawet później (czyli nie w szczytowej formie kandydatów). Zaznaczyłem to poprzez podkreślenie odpowiedniej frazy w poście/pytaniu. Ale jak teraz patrzę, nie jest to całkiem jasne, więc przepraszam za brak precyzji - moja wina!
Co do Pillsburego, to - wedle mojej wiedzy - o Pillsburym jako o potencjalnym pretendencie zaczęło się mówić po wygraniu przez niego turnieju w Hastings 1895 r. I jeśliby w kolejnym turnieju to potwierdził, ponownie okazując się lepszy od Laskera, to miał rzucić wyzwanie. Jednak kolejne zawody wygrał Lasker przed Steinitzem (on był trzeci), a potem, będąc już chory, grał mniej i ogólnie coraz słabiej (poza dwoma wyjątkami, ale bez udziału Laskera). I w końcu zmarł młodo. Jeśli jednak udowodnisz, że było inaczej - bardzo chętnie ponownie pochylę przed Tobą czoła (tyż fajno, bo może dowiem się czegoś istotnego, co nie było mi wiadome?!).
BAROL

Postprzez Mattix » 07 maja 2019, 23:52

Co do pretendentury Pillsbury'ego musiałbym sprawdzić. Abstrahując jednak od tego postawione zostało następujące pytanie:

BAROL napisał(a):- Proszę wymienić przynajmniej trzech wielkich mistrzów, którzy będąc w szczytowej formie, głównie z braku odpowiednich funduszy nie zdołali zagrać o Tron z Laskerem.

Nie ma tu ani słowa o tym, że chodzi o mistrzów, którzy rzucili Laskerowi oficjalne wyzwanie. Prosiłeś żeby wymienić tych, którzy będąc w szczytowej formie nie zagrali meczu z Laskerem, a główną przyczyną były kwestie finansowe. I Pillsbury - nawet jeżeli oficjalnego wyzwania nie posłał - spełnia te warunki.

Nota bene ciężko mówić o słabej grze Pillsbury'ego, który w latach 1903-04 był najsilniejszym szachistą świata według Chessmetrics
http://chessmetrics.com/cm/CM2/PlayerPr ... 0024310100
Mattix

Postprzez BAROL » 08 maja 2019, 06:14

W pytaniu szło o pieniądze. Wedle mojej wiedzy nie można powiedzieć, że Pillsbury nie rozegrał meczu z powodów finansowych - nie było rozmów, więc nie było tematu. Ale, rozumiem, że można było inaczej zrozumieć moje intencje - jeszcze raz przepraszam. No więc teraz już chyba wszystko jasne, i o jeszcze jedno nazwisko raczej nie będzie trudno. A propos Amerykanina -jest elitarna odnoga Klubu Czigorina, Klub Pillsbury'ego: https://chigorinsclub.wordpress.com/2017/08/15/%D0%BA%D0%BB%D1%83%D0%B1-%D0%B3%D0%B0%D1%80%D1%80%D0%B8-%D0%BF%D0%B8%D0%BB%D1%8C%D1%81%D0%B1%D0%B5%D1%80%D0%B8/

[Z tą słabszą formą H.P. racja, w rzeczy samej, przesadziłem. Zapaść miał tylko w dwóch latach po turnieju w Hastings'95. Potem jeszcze sporo sukcesów, z dwoma dzielonymi pierwszymi miejscami w większych turniejach na czele. Jednak nie grał w nich Lasker, którego w oficjalnym turnieju po roku 1896 pokonał już tylko raz, pod koniec życia, będąc już mocno chorym, dzięki czemu ostatecznie miał z mistrzem świata wyrównany bilans]
BAROL

Poprzednia strona

Powrót do Historia szachów