filmy szkoleniowe dla młodzieży

filmy szkoleniowe dla młodzieży

Postprzez KamWisz » 13 maja 2019, 22:36

Witam,
popełniłem właśnie pewien filmik do nauki gry w szachy od podstaw. Tworzyłem go z myślą o wykorzystaniu na własnych lekcjach w szkole, ale w trakcie realizacji pomyślałem, że podzielę się z innymi. Do końca miesiąca dorzucę dwa pozostałe.

W lekcji pierwszej prezentowane są rodzaje bierek, ich rozmieszczenie na planszy oraz możliwości ruchu.

https://www.youtube.com/watch?v=-WyYVZF-LE4

PS. proszę o info czy ktoś ewentualnie wykorzystał i jakie miał skutki:)
KamWisz

Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 2 razy
Ranking: 0

Re: filmy szkoleniowe dla młodzieży

Postprzez Kaczmar » 17 maja 2019, 09:20

Filmik OK. Duże brawa za pracę włożoną oraz za efekt końcowy. Moja jedyna uwaga to taka, że nawet na tym poziomie (przy omawianiu podstaw) nie można aż tak upraszczać, że pionek dochodząc do linii przemiany zmienia się w hetmana. Pionek ma prawo zmienić się w dowolną figurę poza królem. W większości przypadków jest to oczywiście hetman. Dzieci też często błędnie uważają, że jak dojdą pionkiem do linii przemiany a ich hetman nadal jest na szachownicy to nie mogą przemienić piona w hetmana (no bo skąd wziąć tego hetmana) i przemieniają w taką figurę, która już została zbita.
Kaczmar

Podziękował : 231 razy
Otrzymał podziękowań: 304 razy
FICS: Kaczmar

Re: filmy szkoleniowe dla młodzieży

Postprzez KamWisz » 24 maja 2019, 12:17

Też miałem dylemat czy wspominać o tym, że można zmieniać też na inne czy nie. Film stworzyłem dla osób, które uczą się od zera i stwierdziłem, że im bardziej uprości się naukę tym lepiej - sytuacji w których promuje się na coś innego niż hetman jest tak mało, że dopiero w którymś z kolejnych filmów chcę dopowiedzieć o nietypowych sytuacjach.

Sprzedam patent na te pomyłki na promocję w coś innego niż hetman bo ten nie został jeszcze zbity. Do nauki wykorzystuję platformę chess.com i tam przy promocji wyskakuje dowolność figur - wystarczy tylko poczekać na pytanie od podopiecznych:)

Platforma będzie wykorzystana w kolejnych filmikach.
KamWisz

Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 2 razy

Powrót do Dla nauczycieli