Starczy tego!

Moderator: Rafcik

Starczy tego!

Postprzez Hipek » 14 sie 2014, 16:07

"Starczy tego!". Tak mniej więcej sobie powiedziałem.

A czego starczy? Partii granych od ręki, bez namysłu, albo z namysłem, ale zdecydowanie za krótkim. Starczy przegapiania prostych (albo i nie prostych) podstawek - prezentów od przeciwnika, sytuacji, w której analiza komputerowa wykazuje mi pary błędów moich i przeciwnika (w dowolnej kolejności, ale bezpośrednio jeden po drugim) - tylko dlatego, że czegoś nie widzę.

No a teraz do rzeczy:


Od dłuższej chwili sporadycznie robiłem sobie zadania taktyczne na chess.com. Teraz chciałbym się wziąć za to na poważnie, robić kilka-kilkanaście (do kilkudziesięciu) zadanek dziennie (w miarę możliwości).

Na chess.com mam konto płatne, umożliwiające mi nieograniczony dzienny dostęp do zadań. Dodatkowo pod zadaniami są tam komentarze (plus komentarze w analizie partii) pomagające znaleźć poprawne rozwiazanie.

Zarejestrowałem się tez na chesstempo. Tam jest trochę inaczej - nie wiem czy lepiej, nie wiem czy gorzej. Nie widzę tam komentarzy innych niż wyświetlenie poprawnego wariantu.

Czy ktoś ma porównanie i może mi wskazać którym z portali warto się zainteresować? Czy też na moim (marnym póki co) poziomie nie ma to większego znaczenia?
Ostatnio edytowany przez Hipek, 21 sie 2014, 17:09, edytowano w sumie 1 raz
Obrazek
Avatar użytkownika
Hipek
 
Posty: 442
Wiek: 38
Dołączył(a): 22 sty 2012, 21:22
Podziękował : 125 razy
Otrzymał podziękowań: 264 razy
Ranking: 0

Re: Starczy tego! - czyli wybór między chess.com a chesstemp

Postprzez rutra » 14 sie 2014, 16:39

Zawsze można połączyć jedno z drugim, tzn. rozwiązywać zadania zarówno na chess.com, jak i na chesstempo. Miałem swego czasu na chess.com kontro premium Gold, później premium Diamond, ale jakoś tak za bardzo pod kątem rozwiązywania zadań tego nie wykorzystywałem, ale mniej więcej porównanie między kontem premium na chess.com, a zwykłym na chesstempo. Jeśli chodzi o zadania na chesstempo to na koncie zwykłym można rozwiązywać 2 końcówki dziennie i nieograniczoną ilość zadań taktycznych. Natomiast odnośnie komentarzy to komentują osoby, które dane zadanie rozwiązują. Zdarzają się sytuacje, że ktoś zapyta o jakiś z pozoru oczywisty wariant i ktoś inny w komentarzu napisze dlaczego dany ruch jest zły.
rutra
 
Posty: 6818
Wiek: 27
Dołączył(a): 14 maja 2009, 14:51
Lokalizacja: Leżajsk
Podziękował : 1702 razy
Otrzymał podziękowań: 2212 razy
Ranking: 1584

Re: Starczy tego! - czyli wybór między chess.com a chesstemp

Postprzez kolokwium » 14 sie 2014, 17:06

W obecnej wersji ChessTempo komentarze należy rozwinąć.
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
Piszę poprawnie po polsku.
Avatar użytkownika
kolokwium
Moderator
 
Posty: 9615
Wiek: 56
Dołączył(a): 04 wrz 2006, 23:11
Podziękował : 2380 razy
Otrzymał podziękowań: 2564 razy
Ranking: 0
kurnik.pl: tpp
FICS: tepepe

Re: Starczy tego! - czyli wybór między chess.com a chesstemp

Postprzez rutra » 14 sie 2014, 17:45

Po rozwiązaniu zadania.

Obrazek
rutra
 
Posty: 6818
Wiek: 27
Dołączył(a): 14 maja 2009, 14:51
Lokalizacja: Leżajsk
Podziękował : 1702 razy
Otrzymał podziękowań: 2212 razy
Ranking: 1584

Re: Starczy tego! - czyli wybór między chess.com a chesstemp

Postprzez zwariowany_mszak » 14 sie 2014, 18:07

odwiedziłem po wielu miesiącach znów chesstempo i żadnych nowych zadań w końcówkach nie dodali, a szkoda. a te co są, to w większości bezużyteczne, niepraktyczne. a skoro korzystają z tablic N., to mogliby nie tylko 5-bierkowe, ale i 6-bierkowe końcówki dać do rozwiązywania - tego też brakuje... na dłuższą metę jednak CT nie polecam
"Cała radość życia w tworzeniu... Tworzyć znaczy zabić śmierć" Romain Rolland
Avatar użytkownika
zwariowany_mszak
Przyjaciel
 
Posty: 1211
Wiek: 37
Dołączył(a): 16 maja 2012, 13:04
Lokalizacja: Mokotów
Podziękował : 373 razy
Otrzymał podziękowań: 855 razy
Ranking: 1775
kurnik.pl: zwariowanymszak

Re: Starczy tego! - czyli wybór między chess.com a chesstemp

Postprzez thinkerteacher » 14 sie 2014, 19:35

Tutaj zgodzę się ze ZM. Dużo bardziej przekonuje mnie chess.com. Niemniej warto byłoby także porównać z takim oto serwisem: http://www.chessity.com
Obrazek

Dlaczego akurat "szachowe miasto"? Można poczytać tutaj: http://www.chessity.com/why-use-chessity

Warto zobaczyć też i tutaj: http://www.chessity.com/improve-tactics

Nie potrafię dokładnie określić dlaczego mnie najbardziej przekonuje ta strona (poza chess.com), ale chyba jest to spowodowane formą i ilością różnych ćwiczeń (indywidualnych) jak i STAŁYM (!) dokładaniem nowych formy rywalizacji taktycznej (!) przeciwko ludzkim przeciwnikom (czyli już nie suche analizy z silników). Nie bez znaczenia jest też drużyna, której skład jest dość znany (przynajmniej dla mnie) w świecie szachowym: http://www.chessity.com/our-team

Tak więc na pierwszym miejscu chyba byłaby strona chess.com, a tuż za nią dałbym chessity.com
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Drugi aspekt sprawy to analiza partii oraz sposób na jak najszybsze "przeskoczenie" fazy podstawkowej. Nic nowego tu raczej nie napiszę, ale na pewno odświeżę pewne rzeczy (czasem są one mocno zapominane, ale też kompletnie nie znane przez nowicjuszy i amatorów).

Otóż chodzi o to, że uzyskanie odpowiednio "czystej" formy (jakości) gry wymaga przede wszystkim EFEKTYWNEJ pracy nad taktyką i odpowiedniego (prawidłowego) podejścia. Co mam na myśli? Przede wszystkim nauczenie się i zrozumienie wszystkich (!) motywów taktycznych. Następnie tłuczenie do upadłego (i nie w ciągu miesiąca, lecz co najmniej 2-3 lat) tych najczęściej występujących. Kolejny etap to nauka atakowania i realizowania przewagi jak też gra z planem (strategia). W międzyczasie trzeba też wypracować podejście do gry - robię ruch, dopiero wtedy, gdy go SPRAWDZIŁEM (przynajmniej według zasady/porady Blumenfelda).

Ja akurat jestem szachową miernotą, ale pamiętam jak w przeciągu 4-5 lat przerabiałem tysiące (!) zadań szachowych (taktyka i kombinacje), aż w końcu zacząłem NATYCHMIAST (!) widzieć/zauważać na szachownicy podobne strzały. Do tego doszło przerobienie kilkuset (!) miniaturek debiutowych, które także zakładały wygraną poprzez znalezienie i zastosowanie strzału (taktyki/kombinacji). I co pewnie lekko zdziwi: od kilku dobrych lat (podejrzewam, że od ok. 4-5) prawie w ogóle taktyki i kombinacji nie przerabiam.... i łapię się na tak BANALNYCH błędach (podstawkach) taktycznych, że wstyd się tym "chwalić". Tak więc na pewno jakieś książki, zadania, zbiory zadań oraz serwisy z tysiącami takowych, ale też MUSI za tym iść solidne (efektywne) ich przerabianie jak też wyciąganie wniosków z każdego błędnie zrobionego zadania. Dopiero na podstawie tak wykonanej pracy po co najmniej 2-3 latach można widzieć REALNE (odczuwalne) efekty. Takie jest moje zdanie (też jestem ciekaw co myślą inni trenerzy i instruktorzy).
Jeśli komuś nie przeszkadza poziom wpisów, to zapraszam na bloga dla amatorów, fuszerów i lajkoników szachowych: http://beginnerchessimprovement.blogspot.com
Od 2015 roku w końcu definitywnie zakończyłem przygodę z szachami - please do not ask me why ;)
thinkerteacher
 
Posty: 5168
Dołączył(a): 23 sie 2011, 10:35
Podziękował : 9146 razy
Otrzymał podziękowań: 1255 razy
Ranking: 1000
FICS: NokiaTwenty

Re: Starczy tego!

Postprzez Hipek » 21 sie 2014, 17:43

Czas w końcu wysilić się na krótkie podsumowanie (zwłaszcza że zaraz zaczynam urlop i kilka dni będzie bez treningu). Pierwsze cztery dni:

Przerobionych zadań: 716, w tym poprawnych 335 (47%) (z tego jakieś 20-30 oblałem celowo, by obniżyć swój ranking w okolice 1100 (by zmierzyć się też z prostszymi zadaniami)).

Napotkane problemy (które powoli eliminuję):
- przegapianie związań,
- niepatrzenie na szachownicę jako całość (skupianie się na jednym fragmencie - pomijanie "dalekosiężnych" figur stojących gdzieś z boku).
- zauważenie czy król przeciwnika jest bez możliwości ruchu (lub czy istnieje forsowne rozwiązanie wymuszające ruch w jednym kierunku).

Najbardziej muszę pilnować żeby się nie przeładować tymi zadaniami (a rozwiązywanie okrutnie wciąga), tylko robić sensowne przerwy.

Poprawy:
- szachownica już teraz (cztery dni!) wygląda zupełnie inaczej.
- zauważam niektóre motywy taktyczne od ręki
- niektóre z typów zadań (usunięcie obrońcy, ruchy wtrącone, zwolnienie pola ("decoy/deflection")) plus niektóre maty (Beniowskiego) widzę już od razu po wyświetleniu zadania.

Ciekaw jestem co będzie dalej...
Obrazek
Avatar użytkownika
Hipek
 
Posty: 442
Wiek: 38
Dołączył(a): 22 sty 2012, 21:22
Podziękował : 125 razy
Otrzymał podziękowań: 264 razy
Ranking: 0

Re: Starczy tego!

Postprzez Hipek » 03 wrz 2014, 19:32

Kolejny raport (spamowanie tutaj daje mi dodatkowy przymus do systematyczności):

Dni treningu: 8.
Przerobionych 421, w tym poprawnych 208 (49%) (Łącznie: 1137; +543 -> 48%)

Zdecydowanie procentuje robienie mniejszej ilości zadań, w szczególności wiele pomógł mi urlop - dowód na to, że mózg jest mięśniem jak każdy inny, bo rozwija się gdy odpoczywamy...

Napotkane problemy:
- zdarza mi się pomieszać kolejność - w momencie wykonania ruchu już widzę, że trzeba było np. wcześniej zbić bierkę broniącą innej lub pola;
- końcówki - to zawsze będzie kulało przy mojej niewielkiej znajomości teorii (tym bardziej zaskakuje całkiem niezły wynik),
- szachownica już jest prawie całością, ale zdarza się mi pominąć jej rogi,
- problemem są motywy z zablokowaną bierką (nie hetmanem)

Poprawy:
- większość sytuacji patowych rozwiązuję bez problemu,
- szachownica wygląda coraz bardziej dziwnie (panie kolego, tam się jakieś linie rysują i pola kolorują),
- poprawnie identyfikuję większość napotkanych motywów,
- wyraźnie widać wpływ ćwiczeń na grę.
Obrazek
Avatar użytkownika
Hipek
 
Posty: 442
Wiek: 38
Dołączył(a): 22 sty 2012, 21:22
Podziękował : 125 razy
Otrzymał podziękowań: 264 razy
Ranking: 0

Re: Starczy tego!

Postprzez Hipek » 05 wrz 2014, 18:44

...muszę jednak przyznać, że sadystów, którzy między ambitne maty, wabienie, odstraszanie, podwójne ataki i poświęcenia hetmanów wrzucają takie zagadki powinno się przykładnie ukarać.

Tę akurat zobaczyłem, ale w pierwszej chwili zacząłem szukać kreatywnych sposobów na mata albo inne poświęcenie wieży.

[FEN "5k2/1p3p2/p4N1p/7B/8/1b6/q3r1PP/1R3RK1 b - - 0 1"]
Obrazek
Avatar użytkownika
Hipek
 
Posty: 442
Wiek: 38
Dołączył(a): 22 sty 2012, 21:22
Podziękował : 125 razy
Otrzymał podziękowań: 264 razy
Ranking: 0

Re: Starczy tego!

Postprzez GutsMuths » 05 wrz 2014, 20:58

Hipek napisał(a):dowód na to, że mózg jest mięśniem jak każdy inny


Że jak?
GutsMuths
 
Posty: 111
Wiek: 32
Dołączył(a): 09 cze 2010, 11:18
Podziękował : 5 razy
Otrzymał podziękowań: 49 razy
Ranking: 1600
kurnik.pl: maticus88
FICS: maticus

Re: Starczy tego!

Postprzez ŁowcaAndroidów » 05 wrz 2014, 21:04

Może o to chodzi?

Obrazek
"Jednym z najważniejszych elementów współczesnej strategii jest ograniczenie działania jednej z lekkich figur przeciwnika" A.K.
Avatar użytkownika
ŁowcaAndroidów
Moderator
 
Posty: 4173
Wiek: 35
Dołączył(a): 13 sie 2010, 20:50
Podziękował : 308 razy
Otrzymał podziękowań: 596 razy
Ranking: 2286
FICS: MlodyBog

Re: Starczy tego!

Postprzez GutsMuths » 05 wrz 2014, 21:12

Mózg zbudowany jest z tkanki nerwowej, a mięśnie z tkanki mięśniowej. Jedno i drugie można rozwijać, co nie znaczy, że jest tym samym czyt. mięśniem. Zresztą nie posądzam hipka o niewiedze, a raczej o skrót myślowy. Jednak musiałem sprostować, w końcu dzieci czytają forum...
GutsMuths
 
Posty: 111
Wiek: 32
Dołączył(a): 09 cze 2010, 11:18
Podziękował : 5 razy
Otrzymał podziękowań: 49 razy
Ranking: 1600
kurnik.pl: maticus88
FICS: maticus

Re: Starczy tego!

Postprzez Hipek » 06 wrz 2014, 00:02

ŁowcaAndroidów napisał(a):Może o to chodzi?

Poniekąd tak; chociaż chodziło mi o nawiązanie do znanego stwierdzenia, że mózg to "mięsień", który można ćwiczyć. A konkretnie - dotyczyło to tego, że w przypadku nauki nowych rzeczy dłuższa chwila przerwy sprawia, że po wznowieniu nauki lub treningu osiągamy lepsze efekty niż przed przerwą. Nie jest to udowodnione naukowo (chociaż może i jest - nie szukałem), ale mam tak ja (i kilka osób, które znam). A to już przypomina faktycznie zachowanie mięśni, które zwiększają moc podczas odpoczynku, nie wskutek treningu.
Obrazek
Avatar użytkownika
Hipek
 
Posty: 442
Wiek: 38
Dołączył(a): 22 sty 2012, 21:22
Podziękował : 125 razy
Otrzymał podziękowań: 264 razy
Ranking: 0

Re: Starczy tego!

Postprzez kolokwium » 06 wrz 2014, 08:51

Hipek napisał(a):które zwiększają moc podczas odpoczynku, nie wskutek treningu
Hipek znowu używa skrótu myślowego. Idąc wskazanym tokiem myślenia, to tylko odpoczywając osiągnęlibyśmy siłę Pudziana.
Istota tkwi w szczegółach, otóż ważny jest odpoczynek po treningu. A dokładniej, to wysiłek (fizyczny lub umysłowy) i odpoczynek po nim to elementy treningu.
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
Piszę poprawnie po polsku.
Avatar użytkownika
kolokwium
Moderator
 
Posty: 9615
Wiek: 56
Dołączył(a): 04 wrz 2006, 23:11
Podziękował : 2380 razy
Otrzymał podziękowań: 2564 razy
Ranking: 0
kurnik.pl: tpp
FICS: tepepe

Re: Starczy tego!

Postprzez Hipek » 06 wrz 2014, 09:29

Ależ łapiecie za słowa.

Inaczej mówiąc - trenując bez przerwy zatrenujemy się na śmierć, a mocy przybędzie relatywnie niewiele.
Obrazek
Avatar użytkownika
Hipek
 
Posty: 442
Wiek: 38
Dołączył(a): 22 sty 2012, 21:22
Podziękował : 125 razy
Otrzymał podziękowań: 264 razy
Ranking: 0

Następna strona

Powrót do Trening szachowy

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gościREKLAMA

Gdy masz problemy z matma czasami najlepszym rozwiazaniem sa Korepetycje z Matematyki
Zadania Szachowe