Liczenie wariantów.

Moderator: Rafcik

Liczenie wariantów.

Postprzez Diakon75 » 21 mar 2021, 15:59

Oglądając transmisję z różnych turniejów szachowych cały czas spotykamy się z określeniem : Liczenie wariantów. Czy może mi ktoś wytłumaczyć o co naprawdę w tym chodzi?. Czy o to że , przewidujemy kilka możliwych posunięć moich i przeciwnika? .Kiedy liczyć ?.Używam aplikacji chess.com . Widziałem że tam są różne zadania które można zrobić. Czy można tam również ćwiczyć liczenie wariantów? Jeśli tak to które to zadania? Dziękuję za odpowiedzi i pozdrawiam.
Diakon75

Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 1 raz
Ranking: 0

Re: Liczenie wariantów.

Postprzez rutra » 28 mar 2021, 14:27

Ja kiedyś myślałem, że liczenie wariantów polega na tym, że sprawdzamy ile ruchów mogą wykonać zawodnicy. Na przykład w 1. ruchu białe mają 20 możliwości, czarne 20, w sumie wszystkich możliwości jest 400. Lepiej grać ruchy, które dają więcej możliwości nam a mniej przeciwnikowi. Oczywiście przewaga przestrzeni jest ważna ale nie o to tu chodzi.

Chodzi o to aby przewidzieć najbliższe posunięcia. Na przykład jest jakiś wariant, po którym przewidziałeś najbliższe 5 ruchów, to mówi się, że policzyłeś warianty na 5 ruchów do przodu. Może się zdarzyć, że pozycja jest skomplikowana i te kilka ruchów nie jest takich oczywistych, bo przeciwnik ma wiele możliwości, wówczas mówi się że należy dokładniej policzyć warianty, czyli przewidzieć więcej ruchów, które mogą w partii wystąpić.

Słownictwo szachowe jest nietypowe, przykładowo słowo "kombinacja" nie ma nic wspólnego z kombinacjami znanymi z lekcji rachunku prawdopodobieństwa na matematyce, z kolei "debiut" jak to pierwszy raz usłyszałem bardziej mi się kojarzył z pierwszym występem zawodnika na turnieju niż z początkowymi ruchami w partii.
rutra

Podziękował : 1703 razy
Otrzymał podziękowań: 2239 razy
Ranking: 1510

Postprzez Diakon75 » 22 kwi 2021, 13:47

A od którego miejsca w danej partii należy liczyć warianty?.
Diakon75

Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 1 raz

Postprzez kolokwium » 23 kwi 2021, 17:53

Od momentu, w którym nie wiesz jakie wykonać posunięcie. W skrajnym przypadku od pierwszego do ostatniego posunięcia.
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
Piszę poprawnie po polsku.
kolokwium
Moderator

Podziękował : 2422 razy
Otrzymał podziękowań: 2625 razy
kurnik.pl: tpp
FICS: tepepe

Powrót do Kombinacje