Magisterka

Moderator: redjok

Magisterka

Postprzez Kazimierz Wichura » 09 cze 2021, 23:13

Witam,
bardzo proszę o pomoc. Mam za pasem do skończenia magisterkę i zbieram badania. Poszukuję szachistów, pokerzystów oraz bukmacherzystów. Mam zamiar zbadać tendencje do popadnięcia w nałogowy hazard. Jeżeli znajdą się tutaj jakieś dobre duszyczki będące w stanie pomóc mi w badaniach, będe bardzo wdzięczny. :) :)
Zawsze można się o sobie czegoś dowiedzieć. Kto wie może i ty jesteś zagrożony hazardem?? ^_^

https://mateuszwielecki.limesurvey.net/242769?lang=pl

Z góry dziękuję.
Kazimierz Wichura

Podziękował : 0 raz
Otrzymał podziękowań: 0 raz
Ranking: 0

Re: Magisterka

Postprzez bosik1999 » 09 cze 2021, 23:45

Skąd pomysł na wzięcie do tego badania szachistów? Może znam jakąś nieaktualną wersję szachów, ale na tyle na ile kojarzę to nie mają one większego związku z hazardem. Ankietę wypełniłem, lecz głównie po to by nabić odpowiedź, bo robiłem to absolutnie bezwiednie. Pytania dotyczą bezpośrednio hazardu. Nie przekonań na jego temat czy wyobrażeń, które mają poszczególne grupy, ale praktyk podczas jego uprawiania. Jestem szachistą od jakichś 15 lat, a z hazardem nigdy nie miałem do czynienia. Oznacza to, że bierzesz do badania osoby, które o treściach w nim zawartych potencjalnie nie mają pojęcia.

Poza tym co oznacza "jesteś zagrożony hazardem"?
bosik1999

Podziękował : 49 razy
Otrzymał podziękowań: 37 razy
Ranking: 1386
kurnik.pl: wiktorboss
FICS: miedziak

Postprzez adse » 10 cze 2021, 19:24

Historycznie w szachy grało się na pieniądze, zakorzenione to jest do tego stopnia, że dzisiaj w turniejach najniższej rangi gracze oczekują nagród pieniężnych.
adse

Podziękował : 84 razy
Otrzymał podziękowań: 570 razy

Postprzez bosik1999 » 10 cze 2021, 19:39

Pełna zgoda, ale co ma to wspólnego z hazardem? Każdą dyscyplinę sportu (ba, nawet jakiejkolwiek rywalizacji zawodowej) można nazwać hazardem, bo przecież są nagrody (bardzo często pieniężne) za wygranie turnieju i nieważne czy to puchar Polski w piłce nożnej czy turniej kopaczy z gminnego orlika. Nagrody pieniężne, a wygrane hazardowe to w mojej ocenie dwa różne światy ;)
bosik1999

Podziękował : 49 razy
Otrzymał podziękowań: 37 razy
Ranking: 1386
kurnik.pl: wiktorboss
FICS: miedziak

Postprzez kolokwium » 10 cze 2021, 21:53

Kazimierz Wichura napisał(a):popadnięcia w nałogowy hazard

Chętnie dowiem się od fachowca czym różni się hazard od nałogowego hazardu.
Kiedyś grałem dla kategorii, teraz dla przyjemności; sędzia szachowy FA Tomasz Ptaszyński mój blog
Piszę poprawnie po polsku.
kolokwium
Moderator

Podziękował : 2422 razy
Otrzymał podziękowań: 2634 razy
Ranking: 0
kurnik.pl: tpp
FICS: tepepe

Postprzez BAROL » 11 cze 2021, 13:13

Pod hazard można podczepić posługiwanie się intuicją. Wielu wybitnych graczy wypowiadało się o niej, jako o jednym z ważniejszych elementów szachowego mistrzostwa. Wypowiedzi na temat intuicji wystarczy ograniczyć do Kasparowa i Bronsteina, a już powstałaby niewielka książka. A przecież, zawierzając przeczuciom przy wyborze zagrania zawsze ponosisz ryzyko. To samo spotykamy w kasynach - wiele wygranych to intuicja gracza, najczęściej podparta doświadczeniem. Być może im to doświadczenie większe, tym ryzyko mniejsze, jednak zawsze element niepewności pozostaje. Szachowy hazard to nie tylko kierowanie się przeczuciem co do jakości zagrania, ale także i jego skuteczności. Ruch sam w sobie może być błędny, i rola intuicji polega wówczas na tym, aby wyczuć moment, w którym przeciwnik tego nie zauważy i sam zareaguje błędnie, tak jak to sobie wcześniej wymarzyliśmy. Być może własnie tak do szachów podchodzili Tal, Morphy, i jeszcze paru z najwyższej półki. Pewien mistrz powiedział kiedyś mniej więcej coś takiego: "Tylko hazardziści, ci, którzy mogą dokonać przeskoku bez przeliczania, tylko ci, którzy potrafią podjąć ryzyko, tylko oni mogą osiągnąć najwyższą wygraną."
Czy tak jest w istocie? - wspomniana intuicja podpowiada mi, że może to być bliskie prawdy. Jak to mówią, "jest ryzyko, jest zabawa". A gdzie jest zabawa, tam jest i dystans, a gdzie pojawia się dystans tam o sukces najłatwiej.
Ostatnio edytowany przez BAROL, 11 cze 2021, 18:14, edytowano w sumie 1 raz
BAROL

Podziękował : 1817 razy
Otrzymał podziękowań: 149 razy
Ranking: 1800

Postprzez rutra » 11 cze 2021, 18:12

Hazard to jest Qxb2 i Bxh7. Jak najbardziej powiązane.
rutra

Podziękował : 1703 razy
Otrzymał podziękowań: 2239 razy
Ranking: 1510

Powrót do Ogólne