Paul Keres

Moderator: redjok

Paul Keres

Postprzez myllyniemi » 20 lut 2013, 22:06

Paul Keres (07.01.1916 - 05.06.1975) - grzechem byłoby pominąć tą postać w wątku sławnych mistrzów szachowych.
Urodzony w Estonii szachista, przez blisko trzydzieści lat, począwszy od drugiej połowy lat trzydziestych, zaliczał się do grona najsilniejszych szachistów na świecie.

Obrazek

Między nim, a opisanym przeze mnie wcześniej Harry'm Pillsburym zachodzą pewne analogie.
Keres, podobnie jak Amerykanin, zyskali rozpoznawalność w światku szachowym dzięki swojemu odważnemu, agresywnemu stylowi. Z jego młodzieńczych partii biją trzy słowa: atak, gambit, poświęcenia.
Można o nim również mówić w kategoriach jednego z największych pechowców w historii szachów. W trakcie swojej kariery nie było mu dane sięgnąć po najwyższe trofeum w szachach, jakim jest mistrzostwo świata, choć miał ku temu parę okazji.
Sześciokrotnie, nie będzie przesadą jeśli powie się siedmiokrotnie, uczestniczył w turniejach pretendentów, mających wyłonić rywala dla aktualnie urzędującego czempiona. Czterokrotnie, w trakcie tych zmagań, ustępował pola tylko jednemu szachiście.

Jeden turniej padł jego udziałem i można powiedzieć, że spośród wszystkich, w których uczestniczył, był on największej rangi. Jedno z największych osiągnięć w karierze Keresa, triumf w niezwykle silnie obsadzonym turnieju AVRO, odbywającym się w kilku holenderskich miastach w 1938 roku, w zasadzie otwierał mu dalszą furtkę i dawał prawo do walki o czempionat globu
W 1939 roku Keres pisał jeszcze w takich słowach:

Przed rozpoczęciem rywalizacji, moje notowania nie były oceniane zbyt wysoko. Ocena ta była sprawiedliwa i całkowicie uzasadniona, po sukcesie w Semmering, w 1937 roku, nie osiągnąłem niczego nadzwyczajnego, niczego, co predestynowałoby mnie do aspiracji o mistrzostwo świata. Na dodatek, lista uczestników turnieju (Alechin, Botwinnik, Capablanca, Euwe, Fine, Flohr, Reshevsky) budziła respekt.
Mimo, że nie wiązałem większych szans z zajęciem pierwszego miejsca, chciałem zaprezentować się możliwie najlepiej, dlatego też grałem solidne i spokojne szachy, bez narażania się na niepotrzebne ryzyko.
Po rozegraniu paru rund wydawało się, że Fine nie będzie miał sobie równych; po tym jak w pierwszych sześciu partiach zdobył 5,5 punktu, wydawał się zdecydowanym faworytem do zwycięstwa, jednak w drugiej części turnieju nieco zwolnił tempo; i tak, ten unikalny turniej zakończył się remisem o pierwsze miejsce, między Fine i mną, lecz na skutek wyliczeń, związanych z systemem Bergera, ostatecznie to ja stałem się zwycięzcą turnieju oraz kandydatem do meczu o mistrzostwo świata.
W ten sposób umocniłem swoją pozycję w świecie szachowym, jednak nadał czułem, że na mecz jeszcze za wcześnie - po tym turnieju zrozumiałem, że moja gra wymaga wzmocnienia w różnych technicznych detalach.

Obrazek

Ostatecznie do meczu z Alechinem nigdy nie doszło, wybuch II wojny światowej pokrzyżował szyki, ponadto sam Alechin miał prawo wyboru i osobiście wolał grać z Botwinnikiem lub Flohrem.
Tak przepadła prawdopodobnie największa spośród wszystkich szans na zdobycie korony szachowej.
Pozostało mu być tylko księciem szachów.

Poniżej partia, którą przedrukowywano i na temat której pisano w praktycznie wszystkich czasopismach szachowych. Dzięki niej Keres zdobył uznanie na całym świecie.
Przeciwnik, angielski szachista William Winter, nie należał do szczególnie znanych zawodników, jednak jego wyniki w bezpośrednich partiach, między innymi wygrana z Aronem Nizmowitschem czy remisy z Alechinem i Botwinnikiem, wystawiają mu dobre świadectwo.

[Date "1935"]
[Event" VI Olimpiada szachowa"]
[Site "Warszawa"]
[White "Keres, Paul"]
[Black "Winter, William"]
[Result "1-0"]{Komentarze F. Reinfelda:}1.e4 c5 2.Nf3 Nf6 {Tę linię gry chętnie wybierał w swoich partiach Nimzowitsch, podobnie jak w obronie Alechina, czarne są narażone na atak już od pierwszych posunięć} 3.e5 Nd5 4.Nc3 e6 5.Nxd5 exd5 6.d4 d6 7.Bg5! {7. exd6 Gxd6 8. dxc5 Gxc5 9. Gb5+ Sc6, Marco - Tartakower, Haga 1921}
Qa5+ 8.c3 cxd4 9.Bd3!? {Z obrony sycylijskiej do pozycji bliskich gambitowi północnemu} dxc3 10.O-O cxb2? {Moment, w którym czarne powinny powiedzieć STOP. Fine proponował w tym miejscu dla czarnych 10...Sc6 11. We1 Ge6 12. bxc3 (12. exd6 Gxd6 z następnym 0-0) dxe5 13. Sxe5 Sxe5 14. Wxe5 Ge7 15. We3 0-0 z wystarczającą obroną} 11.Rb1 dxe5? {Czarne wpędzają się w poważne tarapaty. Ich pozycja jest na tyle poważna tzn. jedynie hetman w grze i król pozostawiony w centrum, że powinny kontynuować rozwój przez Sc6. Ruchem w partii zapraszają białe do ataku} 12.Nxe5 Bd6
13.Nxf7!! Kxf7 14.Qh5+ g6 {14...Kf8 15. Wfe1 Gd7 16. We3! 14...Kg8 15. He8+ Gf8 16. Ge7 Sd7 17. Gf5, 14...Ke6 15. Gf5+!} 15.Bxg6+! hxg6 16.Qxh8 Bf5 17.Rfe1 Be4
18.Rxe4!! dxe4 19.Qf6+
myllyniemi
Przyjaciel

Podziękował : 11 razy
Otrzymał podziękowań: 310 razy
Ranking: 0

Re: Paul Keres

Postprzez ŁowcaAndroidów » 20 lut 2013, 22:23

Keres dołożył swoje 3 grosze do teorii debiutów. Słynny atak Keresa w wariancie scheveningen Obrony Sycylijskiej.
http://www.chessgames.com/perl/chessopening?eco=b81

Powyższa partia zmieniła mój pogląd na szachy. Totalna masakra :)
"Jednym z najważniejszych elementów współczesnej strategii jest ograniczenie działania jednej z lekkich figur przeciwnika" A.K.
ŁowcaAndroidów
Moderator

Podziękował : 310 razy
Otrzymał podziękowań: 612 razy
Ranking: 2286
FICS: MlodyBog

Postprzez myllyniemi » 18 mar 2013, 17:23

Lista osiągnięć turniejowych Paula Keresa jest bogata i długo przyszłoby mówić o wszystkich turniejach, w których estoński arcymistrz zajmował najwyższy stopień podium.
W poprzednim poście była mowa o turnieju AVRO 1938:
Jeden turniej padł jego udziałem i można powiedzieć, że spośród wszystkich, w których uczestniczył, był on największej rangi. Jedno z największych osiągnięć w karierze Keresa, triumf w niezwykle silnie obsadzonym turnieju AVRO, odbywającym się w kilku holenderskich miastach w 1938 roku, w zasadzie otwierał mu dalszą furtkę i dawał prawo do walki o czempionat globu.

Do ważniejszych osiągnięć należy zaliczyć także trzykrotne powojenne triumfy w, mocno obsadzonych w ówczesnych czasach, Mistrzostwach ZSRR w Szachach. Jego zwycięstwa przypadały na lata 1947 oraz 1950-1951.
Szczególnie triumf z roku 1951 może budzić wielki respekt dla siły gry, prezentowanej przez Estończyka po wojnie.
O ile we wcześniejszych edycjach mistrzostwach zawsze brakowało paru bardzo mocnych mistrzów szachowych, o tyle ta edycja była najsilniejszą z dotychczas rozegranych.
Uczestniczyła w niej cała plejada najsilniejszych szachistów radzieckich, na czele z Botwinnikiem, Bronsteinem, Flohrem, Gellerem, Petrosjanem czy Smysłowem. Przewodzić na czele takiej stawki było wielkim wyczynem.

Keres notował także rewelacyjne rezultaty w rywalizacji drużynowej, w szczególności na olimpiadach szachowych, w których zawsze stanowił podporę swojej drużyny.
Jeszcze na pierwszej szachownicy w barwach Estonii, w latach przedwojennych, zdobył dwa indywidualne medale: złoty, podczas turnieju olimpijskiego w Monachium z 1936 roku oraz srebro, zdobyte rok później w Sztokholmie.
Do swojej kolekcji medali przedwojennych może dorzucić również brązowy medal, zdobyty z drużyną w trakcie turnieju olimpijskiego w Buenos Aires, w 1939 roku.

Po zakończeniu II wojny światowej Estonia weszła w skład Związku Radzieckiego, którego barwy, od tego czasu, reprezentował estoński szachista.
Keres był członkiem drużyny, która w latach 1952 - 1964 zdominowała arenę międzynarodową, zdobywając w siedmiu rozegranych w tym czasie olimpiadach siedem złotych krążków.
Spośród wszystkich turniejów, pięciokrotnie wracał ze złotym medalem, zdobytym indywidualnie.
Po zsumowaniu wyników z wszystkich olimpiad średnia Keresa wychodzi niesamowita, bo tylko tak można mówić o wyniku 76,7%. Szczególnie imponujący wynik uzyskał w 1954 roku, w trakcie turnieju olimpijskiego rozgrywanego w Amsterdamie, w którym otarł się o granicę ideału, rezultat 96,4% (13,5 pkt z 14 partii)

Poniżej prezentuję szczególną partię, będąca jedynym zwycięstwem w karierze Estończyka, zanotowanym nad kubańskim geniuszem szachowym Jose Raulem Capablancą. Partia pochodzi z turnieju AVRO.
Ciekawy obraz wyłania się po porównaniu pierwszej prezentowanej partii z tą. W potyczce z Winterem Keres daje się poznać jako gracz o bardzo agresywnym usposobieniu, dla którego najlepszą obroną jest atak.
Z drugiej partii wyłania się obraz Keresa jako wyrafinowanego taktyka, który każdym kolejnym posunięciem osłabia pozycję rywala.

[Date "1938"]
[Site "Haarlem"]
[White "Keres, Paul"]
[Black "Capablanca, Jose Raul"]
[Event "Turniej AVRO"]
[Result "1-0"]{Komentarze F. Reinfelda:}
1.e4 e6 2.d4 d5 3.Nd2 {Ruch, który był bardzo chętnie grany przez Tarrascha pod koniec XIX wieku} c5 4.exd5 exd5 5.Ngf3 {Interesująca pozycja dla obu graczy. Czarne pozostaną z izolowanym pionem na kolumnie "d", jednak w ramach rekompensaty będą mogły bez przeszkód rozwijać swoje figury. Jak okaże się w trakcie partii, czarne wybiorą złe warianty rozwoju} Nc6 6.Bb5 Qe7+? {Słaby ruch, oparty na psychologicznych aspektach. Po wymianach Capablanca liczy na szybki remis.}
7.Be2! cxd4 8.O-O Qc7 {skutek szóstego ruchu} 9.Nb3 Bd6 10.Nbxd4 a6 {Praktycznie wymuszone, po Sb5 białe zwiększyłyby nacisk na piona "d"} 11.b3! {Goniec po długiej diagonali będzie efektywniejszy i stanowi znacznie większe zagrożenie niż na polu d3} Nge7 12.Bb2
O-O 13.Nxc6! {Niespodziewany ruch, gdyż łączy piony w centrum.} bxc6 14.c4! {Teraz plan białych jest jasny, czarne mają do wyboru, ponownie stworzyć sobie izolowanego piona z dodatkową niedogodnością w postaci otwartej kolumny c lub otworzyć linię dla gońca, z atakiem na słaby punkt w postaci piona a6} Be6 15.Qc2! dxc4 {Jeśli 15... h6 to 16. Hc3 f6 z nowymi słabościami w obozie czarnych} 16.Bxc4 Bxc4 17.Qxc4
Rfb8 18.h3 {Uwalnia od obrony skoczka, który w dalszej części partii odegra kluczową rolę} Rb5 19.Rac1 Rc8 {Wymuszone, jeżeli 19...Wc5 to 20. Hd4 Sf5 21. He4} 20.Rfd1 Ng6 21.Nd4 Rb6 {Wydaje się, że czarne mają przyzwoitą obronę, w odwodzie pozostaje Gf8 do obrony skrzydła królewskiego. Tymczasem:} 22.Ne6!! Qb8! {Najlepsza obrona, po 22...Gh2+ 23. Kh1 fxe6 24. Hxe6+ Kh8 25. Wd7 z wygraną}
23.Ng5 {Keres długo myślał nad ruchem Sxg7, jednak po analizie doszedł do wniosku, że czarne zdołają odeprzeć atak} Rb7 24.Qg4 {Grozi Wxd6} Bf4 25.Rc4 {Grozi Sxh7!} Rb5 26.Nxf7!! {Kolejny akord skoczka} Re8 27.g3! Qc8 {Pod presją czasu Capablanca rezygnuje ze zbicia atakującej figury, Keres jako najlepszą obronę wskazywał 27...Gxg3 po której białe zamiast Hxg3 mogą grać silniejsze 28. fxg3!} 28.Rxf4
Qxg4 29.Rxg4 Kxf7 30.Rd7+ {ze zdobyciem piona i łatwą wygraną} Re7 31.Rxe7+ Kxe7 32.Bxg7 Ra5 33.a4
Rc5 34.Rb4 Ke6 35.Kg2 h5 36.Rc4 Rxc4 37.bxc4 Kd6 38.f4
myllyniemi
Przyjaciel

Postprzez Emigrant » 20 mar 2013, 06:54

Keres razem z Korcznojem oraz Bronszteinem to moim ulubieni gracze powojenni, którzy nie zdobyli nigdy tytulu Mistrza Swiata. Bobby Fischer zdecydowanie wolal aktywna pozycyjna gre estonczyka, aniezeli np. akademicka wrecz gre pozycyjna Botwinika. Prywatnie Keres byl osoba o nienagannych manierach i garnitury lezaly na nim jak ulal. W powojennej polsce na jego grze wychowalo sie wielu szachistow.
Kotow kiedys w jednej z adegdot (nie moge sobie przypomiec gdzie ja wyczytalem) wyjasnial dlaczego nie moze wygrac z Keresm: "Ja (Kotow) sypie cukier do kawy rozsypujac go wszedzie, wykonuje pare ruchow lyzeczka poczym niemal wypijam cala kawe. Keres zas wsypuje jedna lyzeczke i dowoli i dokladnie miesza, sprawdzajac czy cukier sie rozupuscil. I jak ja mam z kims takim wygrac?

Szczęściarz
http://szachowisko.wordpress.com/o-szac ... t-szachow/

"Bożyszcze kibiców szachowych, Estończyk Paul Keres nie zdołał zdobyć tytułu mistrza świata(mimo olbrzymich sukcesów na szachownicy) . Jednak w życiu codziennym – jak twierdzą jego przyjaciele –sprzyja mu niesamowite wprost szczęście. Oto dwa drobne przykłady:

W czasie jednego z dłuższych przelotów samolotem stewardessy starały się w najprzeróżniejszy sposób zabawić i rozweselić pasażerów. Między innymi zadały pasażerom zagadkę, polegającą na odgadnięciu ilości zapałek, znajdujących się w niewielkim kieliszku. Zwycięzca otrzymywał w nagrodę butelkę szampana. Keres odgadł ilość zapałek z dokładnością do jednej sztuki. Gdy potem zapytano, dlaczego podał taką, a nie inną liczbę, Keres odpowiedział:

- Podałem po prostu ilość swych lat.

Inna sytuacja, w której do Keresa uśmiechnęło się szczęście – w czasie obozu szkoleniowo-kondycyjnego, zorganizowanego przed olimpiadą szachową w Moskwie w 1956 r., Keres wraz z kilkoma innymi szachistami radzieckimi wybrał się na przejażdżkę łódką. W pewnym momencie całe towarzystwo natknęło się na łowiącego ryby spinningiem Ałatorcewa, znanego mistrza i działacza szachowego. Ałatorcew był w dość kiepskim humorze. Przyczyna prosta – tego dnia „ryba nie brała”. Na pytanie Keresa: „Jak idzie?” Ałatorcew odpowiedział : „Źle! Tutaj najwidoczniej nie ma w ogóle ryb. Muszę zmienić miejsce”. A na to Keres:

- Ależ ty się mylisz! Tu jest wprost zatrzęsienie ryb! Trzeba tylko umieć łowić!

Słowa Keresa powitane zostały przez wszystkich gromkim śmiechem, wiadomo bowiem, że Keres nigdy nie zajmował się rybołówstwem, natomiast Ałatorcew znany jest ze swego rybackiego „hobby”. Na takie dictum Ałatorcew bez słowa wręczył spinning Keresowi. Paul zarzucił… i natychmiast wytaszczył jakąś płotkę, Ale tego było jeszcze szczęściarzowi za mało. Zabrał on złowioną rybę ze sobą i poprosił kucharza o przyrządzenie mu jej na kolację. Najwidoczniej w kuchni było niemało kibiców Keresa, albowiem ku wielkiemu zdumieniu wszystkich biesiadników – Keresowi przyniesiono na talerzu wspaniałego, smażonego sandacza."

W ksiazce "Legendarny Bobby Fischer" jest przytoczona taka oto anegdota (jako komentarz to jednej z partii miedzy amerykaninem i Keresem): Stalin po wojne pytal sie podobno Molotwa: Kto tak taki Keres? Szachista towarzyszu Stalin. A dobrze one gra w szachy? Tak towarzyszu....A to niech sobie gra....
Ostatnio edytowany przez Emigrant, 09 wrz 2017, 05:35, edytowano w sumie 1 raz
"Lepiej miec zly plan, niz nie miec zadnego" José Raúl Capablanca.
Emigrant

Podziękował : 20 razy
Otrzymał podziękowań: 74 razy
Ranking: 1651

Postprzez Rafcik » 03 kwi 2013, 18:04

Warto dodać, że Keres jako jedyny szachista w historii znalazł się na... banknocie. ;)

[mimg]http://www.eestipank.ee/sites/default/files/5_91_1.jpg[/mimg]
[mimg]http://www.eestipank.ee/sites/default/files/5_91_2.jpg[/mimg]
[mimg]http://www.eestipank.ee/sites/default/files/5_94_1.jpg[/mimg]
[mimg]http://www.eestipank.ee/sites/default/files/5_94_2.jpg[/mimg]

Źródło: http://www.eestipank.ee/en/notes-and-co ... -banknotes
"W konfrontacji strumienia ze skałą, strumień zawsze wygrywa - nie przez swoją siłę, ale przez wytrwałość." - Budda
Rafcik
Administrator

Podziękował : 112 razy
Otrzymał podziękowań: 449 razy

Postprzez myllyniemi » 05 kwi 2013, 11:31

Turniejowa przygoda Keresa, publikowana 13 lat temu na łamach Szachisty:

W 1957 roku arcymistrzowie Aleksander Kotow i Paul Keres wybrali się na turnieje do Argentyny i Chile. W turnieju Mar del Plata triumfował P. Keres 15 pkt. (z 17), wyprzedzając M. Najdorfa 14 pkt oraz A. Kotowa i O. Panno po 13 pkt.
W stolicy Chile Santiago pierwszą nagrodę ponownie zdobył Paul Keres 6 pkt (z 7), przed Aleksandrem Kotowem 5 pkt. Kotow o wrażeniach z tej imprezy pisał w następujących słowach:

Zająłem II miejsce w czym "zawinił" utalentowany szachista, pisarz i znany miejscowy działacz Joachim Gutierrez. W pierwszej rundzie doprowadził partię do wygranej pozycji z Keresem. Prawdopodobnie sprawiłby niemałą sensację i wygrałby pojedynek z jednym z najpopularniejszych szachistów świata, gdyby do sprawy nie wmieszała się... jego żona.

Mianowicie, kiedy zwycięstwo Gutierreza wydawało się tylko kwestią czasy, zauważyłem że Chilijczyk wyraźnie zaniepokoił się. Jeszcze bardziej denerwowała się jego małżonka, stojąca nieopodal stolika. Wiele razy podchodziła do wysokiego, czarnowłosego męża i o czymś z ożywieniem z nim rozmawiała. Następnie nachylała się nad szachowym stolikiem i przez długi czas wpatrywała się w bierki, jakby szukając odpowiedzi na nurtujące ją problemy.

Dopiero po partii wyjaśniła się przyczyna nerwowości Chilijki. Mianowicie przed samym wyjściem na rundę, doszło do następujący rozmowy z mężem:
Jeśli dzisiaj wygram z Keresem - powiedział Gutierrez to...to nie wiem co zrobię!?
Kupisz mi futro?
podpowiedziała małżonka
Nawet futro! obiecał podniecony szachista

I kiedy zwycięstwo było w zasięgu ręki, gdyż Gutierrez osiągnął decydującą przewagę, jego połowica zaczęła go atakować. Wyjaśniała mężowi w trakcie gry, że nie interesuje jej byle jaki rodzaj i fason futra, wszystko musi być odpowiednio dobrane. Oczywiście zbyt wygórowane żądania małżonki tak zdenerwowały Gutierreza, że popełnił potężny błąd. Z kolei Keres na odwrót, wzmocnił obronę, co pociągnęło za sobą kolejną niedokładność Chilijczyka.

W rezultacie Chilijka pozostała w starej odzieży zgodnie z dawnym przysłowiem - nie dziel skóry (futra!?) na niedźwiedziu.

mm. Andrzej Filipowicz

[White "Gutierrez, Joachim"]
[Black "Keres, Paul"]
[Result "0-1"]{Z komentarzami A. Filipowicza:}1.e4 c5 2.Nf3 Nc6 3.c3 Nf6 4.e5 Nd5 5.d4 cxd4 6.cxd4 d6 7.Qb3
e6 8.Nc3 dxe5 9.Nxe5!? {interesująca ofiara pionka, którą Keres potraktował trochę lekceważąco} Nxd4 10.Qa4+ Nc6 11.Bb5 Bd7 12.Nxc6 bxc6
13.Bxc6 Bb4 14.O-O {Białe odbiły pionka i zachowały inicjatywę} Bxc3 15.bxc3 Rc8 {15...Sxc3? 16. Hc4! Se2+ 17. Kh1 Gxc6 18. Hxc6+ Kf8 19. Ga3+ Kg8 20. Wfd1+-} 16.Bxd7+ Qxd7 17.Qd4 O-O
18.c4 Qa4?! {18...Sb6 19. Hxd7 Sxd7 20. Ga3 =} 19.Bb2 Nf6 20.Rfc1 Rfd8 21.Qf4 Ne8 22.h3 Rd7?! {22...Wc5 23. Wc3 Wdc8 24. Wa3 Hxc4 25. Hxc4 Wxc4 26. Wxa7=} 23.Rc3
Rdc7 24.Rg3 Qb4 25.Qe5 f6 26.Qxe6+ Kh8 {Wszystko wskazuje, że od tego momentu rozpoczęły się "pertraktacje"} 27.Re1 h6 28.Ba3 Qxc4
29.Rge3! Qb5 30.Qb3 {30. Hg4} Qd7 31.Re7 Qc6 32.Rc1?? {Odwraca losy partii, prosto wygrywało 32. W7e6! Hd7 33. He3 i ginie skoczek} Qxc1+ 33.Bxc1 Rxe7
34.Ba3 Re5 35.f4? {Zupełnie wybity z rytmu Gutierrez popełnia kolejna błąd, po 35. Hb7 Wc2 36. Hxa7 Wee2 37. Gc5 Wxa2 38. Hf7 i nie jest łatwo czarnymi wygrać} Re2 36.Qb5 Rcc2 37.g4 Re1+
myllyniemi
Przyjaciel

Postprzez BAROL » 25 mar 2019, 12:38

Przed kilku laty trafiłem na wykład mm Aleksandra Czerwońskiego, który opowiadał m.in. o wiecznie drugim Księciu Szachów. Mówił o nim z zauważalną i zaraźliwą nutką fascynacji, i może dlatego coś mi w sercu i głowie zostało.

Dowiedziałem się, że Estończyk był 2/3 zawodnikiem świata w długim okresie między 1938, a 1962 rokiem. I tak jak w przypadku Rubinsteina czy Korcznoja głównie polityka zadecydowała o tym, że szachowej korony nigdy nie założył. Kiedy dogadywał się z Alechinem wybuchła wojna i nic z tego nie wyszło. Wówczas jego główny konkurent do walki z mistrzem świata, Botwinnik, spokojnie, daleko na wojennych tyłach trenował i pisał doktorat. Natomiast Keres w tym czasie, podczas okupacji Estonii przez Niemcy, aby przeżyć i ocalić rodzinę grał w turniejach organizowanych przez faszystów, co potem, po przejęciu tych ziem przez Związek Sowiecki, działało na niekorzyść Keresa - na tej podstawie można go było posądzać o kolaborację z wrogiem. Jednak po tajemniczej rozmowie z jednym z komunistycznych bosów nagle przestali się go czepiać, a on przestał....wygrywać decydujące pretendenckie partie. O czym panowie konkretnie rozmawiali nigdy nie zdradził nawet małżonce, istnieją jedynie poszlaki. Jakoś w międzyczasie miał szansę na ucieczkę do Szwecji, ale ostatecznie nic z tego nie wyszło.
Niewątpliwie z punktu widzenia władz Kraju Rad promocyjnie lepszym kandydatem na mistrza świata był Botwinnik - Rosjanin, prawdziwy sowiecki obywatel, nieskalany, jak nasz bohater, jawną publiczną krytyką komunizmu. Zapytany kiedyś Paul Keres dlaczego nie udało mu się zostać mistrzem świata miał odpowiedzieć: Ponieważ byłem nieszczęśliwym człowiekiem z nieszczęśliwego kraju. Jak wynika ze słów Korcznoja z filmu/wywiadu rzeki, Keres zmarł nagle w 1975r., chwilę po wygraniu turnieju w Kanadzie. Jego ojczyzna, Estonia, okazale dba o jego pamięć nie tylko umieszczając go na banknotach ale i organizując memoriały, stawiając liczne pomniki, nazwyjając ulice i szkoły iego imieniem, a nawet, mieszkańcy tego kraju wybrali go estońskim sportowcem XX wieku. Szachista sportowcem stulecia! Można? - można!
BAROL

Podziękował : 1813 razy
Otrzymał podziękowań: 149 razy
Ranking: 1800

Postprzez mol_ksiazkowy » 20 sie 2020, 11:09

link do YT Robert James Fischer vs Paul Keres-1959
:D Istnieje ciekawa ksiązka o Keresie : I.Najsztadt "Szachowy uniwersytet Paula Keresa"
Matematyka jest jak ocean, w którym demon pływa, mol nurkuje a słoń sie myje...
mol_ksiazkowy
Przyjaciel

Podziękował : 206 razy
Otrzymał podziękowań: 222 razy
kurnik.pl: molksiazkowy
FICS: molksiazkowy

Postprzez mol_ksiazkowy » 03 gru 2020, 11:27

Przykład Keres - Tal, 1971 r.
[FEN "3r2k1/p3pp1p/1p2q1pB/4P3/2n1Q3/7P/PPR2PP1/6K1 b - - 0 1"] 1. Qe5 Rd2 (i... Nie można bić wieży gdyż Ha8+ ani hetmana bo W:d8+ , odejście hetmanem badz wieżą nic nie da - ginie koń na c4).

Ostatnim posunięciem Keresa było He4, Tal zagrał b5. Przedstawione posunięcia bicie na e5 jest błedne (S:e5 Wc7) itd
mol_ksiazkowy
Przyjaciel

Postprzez mol_ksiazkowy » 11 cze 2021, 13:03

Przykład
[FEN "8/5pk1/5q2/3Qn2K/3N4/P5P1/7P/8 w - - 0 1"] 1. Qd6
i nie ma mata na h6, a po H:d6 są widełki na f5 (Tal - Keres 1959 r. )
mol_ksiazkowy
Przyjaciel

Postprzez mol_ksiazkowy » 11 cze 2021, 13:59

mol_ksiazkowy
Przyjaciel

Powrót do Sławni szachiści